Wiele osób chciałoby pracować krócej niż ustawowe 8 godzin. Kiedyś czas pracy człowieka stanowił jeszcze więcej niż 8 godzin. A i dziś bywa tak, że rzeczywisty czas pracy jest dłuższy. Dzieje się tak szczególnie wtedy jeśli jesteśmy rozliczani z efektów, a nie czasu spędzonego za biurkiem. Niektóre osoby mogą sobie pozwolić na to, żeby zatrudnić się w krótszym wymiarze czasu na przykład na pół etatu bądź jedną czwartą. 1/4 etatu ile godzin pracy spędzamy w zakładzie lub biurze, mając taki wymiar etatu?

1/4 etatu ile godzin pracy

1/4 etatu ile godzin pracyTeoretycznie pół etatu to cztery godziny pracy dziennie. Lub około 20 tygodniowo. może to wyglądać następująco: 3 dni w pracy po 7 godzin, reszta tygodnia wolna. Brzmi jak marzenie, ale płaca również w takich przypadkach jest o połowę niższa. W przypadku pracy na 1/4 etatu, dziennie pracujemy 2 godziny albo licząc inaczej tygodniowo około 10 godzin. Wszystko zależy od tego, czego potrzebuje pracodawca i czy nam taki tryb odpowiada. Ze względu na koszty życia, większość osób wybiera jednak pracę na cały etat.

Analogicznie sprawa ma się z innymi przywilejami, takimi jak urlop

W przypadku pracy na część etatu, mamy prawo do części urlopu.
To, że w prawie pracy istnieje możliwość zmniejszenia etatu, niesie wiele korzyści. Są w społeczeństwie osoby, które nie mogą poświęcić zbyt wiele czasu na pracę zawodową, ponieważ pełnią inne odpowiedzialne role. W takiej sytuacji są osoby opiekujące się starszymi rodzicami, bądź matki małych dzieci. Praca na część etatu jest wtedy idealnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala zachować w życiu niezbędny balans, daje takim osobom poczucie, że robią coś pożytecznego, spełniają się zawodowo, mają kontakt z ludźmi. Każdy z nas potrzebuje radości i satysfakcji z wykonywanych obowiązków. W przeciwnym razie można wpaść w pułapkę przemęczenia i ciągłej gonitwy.

Warto pamiętać, że praca sama w sobie nie jest celem naszego życia. To jej efekty dają prawdziwe zadowolenie, bez których byłoby ciężko funkcjonować. Warto zastanowić się czy nasze zajęcia dają nam taką radość.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here