Wielu osobom audyt nie kojarzy się zbyt przyjemnie. To właśnie wtedy, gdy jest przeprowadzany w danym przedsiębiorstwie, wykrywane są wszelkie nieprawidłowości finansowe. Później następują stresujące czynności, mające na celu znalezienie winnych osób, którzy odpowiedzą za zaistniałą sytuację. Audyt, a inaczej rewizja finansowa jest jedynie badaniem, mającym na celu sprawdzenie sprawozdań finansowych pod kątem prawidłowości, sporządzonego przez firmę.
Pozytywna strona audytu
Audytorzy słuchają problemów, z którymi zmaga się dane przedsiębiorstwo, ale także sprawdzają, czy jest ono zarządzane w prawidłowy sposób. Analiza działalności oraz późniejsze proponowanie wprowadzenia istotnych zmian należą do obowiązków audytorów. W końcu ich celem jest zwiększenie efektywności, więc nikt nie powinien bać się takiej kontroli. Najważniejszy z nich jest audyt finansowy, ponieważ to właśnie od dobrego stanu finansów zależy w głównej mierze powodzenie firmy na rynku.
Rzetelny audyt finansowy
Jak wcześniej wspomniano, audyt finansowy jest najważniejszy ze wszystkich w firmie. Pozwala na wykrycie błędów, które są jedynie wierzchołkami gór lodowych, ponieważ problemy z finansami mogą pociągnąć za sobą kolejne. Czasami źle sporządzone sprawozdanie finansowe jest celowym zabiegiem pracowników oraz kierowników w celu ukrycia innych nieprawidłowości w przedsiębiorstwie. Takie działania są kompletnie niedopuszczalne, a dla wielu władz jest sygnałem, że firma świadomie coś ukrywa i stosuje przekręty finansowe. W takim wypadku konieczne jest bezzwłoczne powiadomienie władz.
Przeprowadzane czynności podczas audytu finansowego
Audyt przede wszystkim obejmuje wszelakie testy, mające zobrazować działanie systemów kontroli i oszacowanie, czy można na nich polegać. Również swoim zakresem obejmuje szereg elementów, jak kontrola rozrachunków, kapitałów zagranicznych czy roszczeń. Nie możliwe więc jest sprawdzenie tych wszystkich rzeczy naraz. W związku z tym audyt finansowy przebiega stopniowo oraz etapami, obejmując pojedynczo kolejne elementy przedsiębiorstwa. Niezbędne będzie sprawdzenie:
* systemu ewidencji,
* rejestracji operacji gospodarczych,
* poprawności prowadzenia ksiąg rachunkowych,
* procedur, związanych z podatkami.
Są to podstawowe czynności, jakie należy wykonać przed oceną poprawności prowadzenia przedsiębiorstwa.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC