W roku kalendarzowym przysługuje nam określona ilość dni urlopu, zależna ona jest od naszego stażu pracy. Każdorazowo występujemy z wnioskiem o udzielenie urlopu do pracodawcy, który może się zgodzić lub nie. W puli naszego urlopu wliczają się również cztery dni tak zwanego urlopu na żądanie. W momencie braku możliwości przyjścia do pracy informujemy pracodawcę na minimum godzinę przed rozpoczęciem swoich obowiązków o tym, że dziś się nie stawimy. Istnieje również jeszcze jedna forma urlopu – urlop bezpłatny. Jest to specyficzny rodzaj okresu wypoczynkowego, więc powstaje pytanie – czy urlop bezpłatny wlicza się do stażu pracy ?

Czy urlop bezpłatny wlicza się do stażu pracy?

Czy urlop bezpłatny wlicza się do stażu pracyZasadą jest, że urlop bezpłatny nie jest traktowany jednakowo ze stażem pracy pracownika firmy. W tym okresie pracownik pozbawiony jest możliwości uzyskania premii jubileuszowej i odbycia urlopu wypoczynkowego. Czas ten, nie będzie wliczany również przy ustaleniu długości naszego ewentualnego okresu wypowiedzenia. Wyjątkiem od tej reguły – w której urlop ten wlicza się do stażu pracy, jest pewne porozumienie między pracodawcami. Otóż pracownik, który występuje i otrzymuje zgodę na odbycie urlopu bezpłatnego w celu podjęcia pracy u innego pracodawcy, może ubiegać się o wliczenie tego czasu do stażu pracy. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie z dwóch powodów. Po pierwsze wygoda dla pracodawcy, który nie ma potrzeby dokonywać zwolnień bądź co gorsza zwolnień grupowych w firmie.

Po drugie, pracownik otrzymuje ciągłość zatrudnienia i zachowuje wszystkie świadczenia. Ten rodzaj urlopu chroni również pracownika przed utratą posady. Jest to bardzo złożone, lecz opłacalne rozwiązanie dla obu stron. Firma nie traci najcenniejszej rzeczy na rynku – opinii, ponieważ pracownik nie zostaje zwolniony. Ten z kolei, nadal zabezpieczony jest aktualnymi świadczeniami i wykonując w tym okresie obowiązki u innego pracodawcy, może spokojnie wliczyć to sobie do stażu pracy. Jest to jedyny wyjątek potwierdzający ogólnie ustaloną regułę, że okres ten nie powinien wliczać się od naszej ogólnej przepracowanej puli czasu.

Wyjątki od reguły

Jak w każdym przypadku, również w kodeksie pracy można znaleźć wyjątki od z góry narzuconych reguł. Nie jest tego dużo, natomiast za każdym razem korzyści korzysta na tym pracownik jak i pracodawca. Najważniejsze jest w tym wszystkim jednak to, żeby pozostać człowiekiem dla drugiej osoby, bo nigdy nie wiadomo w jakich sytuacjach możemy sami się znaleźć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here