Dlaczego druk książek jest tak ważny?

0
2872

Książki są wyjątkowo ważnym i istotnym przedmiotem, towarzyszącym ludzkości od setek lat. Dopiero wynalezienie druku przez Johannesa Gutenberga w okolicach roku 1445, przyniosło prawdziwą rewolucję dla naszego świata. Od tego momentu wiedza i doświadczenie zdobyte przez ludzi mogło być przekazywane w o wiele łatwiejszy i skuteczniejszy sposób.

Niestety przez bardzo długi czas na druk książek i ich późniejsze ich kupno, mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi mieszkańcy miast i królewskich dworów. Rozwój technologii pozwolił skutecznie zmniejszyć koszta druku, ale potrzeba było co najmniej kolejnych kilkuset lat, aby książki na stałe weszły do użytku codziennego. Ta krótka lekcja historii może nam, ludziom współczesnym, pokazać jak wielki postęp dokonał się w procesie druku książek, które przecież są obecne w domach każdego z nas. Bez słowa pisanego nie bylibyśmy w stanie rozwinąć systemu edukacji, gospodarki i przemysłu, a przede wszystkim kultury opartej w dużej mierze na książkach właśnie.

Technologia druku książek obecna dzisiaj charakteryzuje się wyjątkowo zaawansowaną technologią, pozwalającą na stworzenie praktycznie każdej formy, jaką sobie wymyślimy. Informatyka i komputeryzacja druku książek znacząco pomaga w całym procesie, umożliwiając osobie zlecającej druk, bardzo szeroki wachlarz usług do wyboru. Przy użyciu komputerów, można dokładnie i szczegółowo przygotować projekt książki, od wielkości czcionki, aż po zaprojektowanie łamania tekstu, czyli techniki pozwalającej na odpowiedni układ stron i zapisanego na nich tekstu, tak aby po złożeniu książki w całość, każde słowo znajdowało się na swoim miejscu. Maszyny drukarskie stały się na tyle wydajnym narzędziem pracy w tym przemyśle, że druk książek w przełożeniu na jeden dzień, może wynosić kilka – kilkanaście tysięcy egzemplarzy.

Biorąc pod uwagę, jak bardzo dynamicznie rozwija się cała branża oraz to, że nowe technologie pojawiają się coraz częściej, dzięki czemu cały proces staje się coraz łatwiejszy i wydajniejszy, ze spokojem możemy spojrzeć na przyszłość druku książek na świecie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here