Według dotychczasowych przepisów wymiar urlopu był zależny od stażu pracy na umowie o pracę danego pracownika i wynosił 20 dni, w przypadku jeśli pracownik przepracował poniżej 10 lat lub 26 dni, gdy przepracował okres dłuższy. Prawo do urlopu w tym wymiarze otrzymywało się po przepracowaniu pełnego roku, natomiast w przypadku, gdy pracownik przepracował mniej niż rok.

Ile dni urlopu za miesiąc pracy?

Kwestia ile dni urlopu za miesiąc pracy jest również uregulowana przepisami i wymiar tego urlopu wynosi 1,66 dnia za każdy przepracowany miesiąc, jednak dopuszczalne jest zaokrąglanie wymiaru urlopu na korzyść pracownika.

Taki wymiar urlopu obowiązuje przy zatrudnieniu na pełny etat, natomiast w przypadku zatrudnienia na 1/2, 3/4 etatu lub każdą inną część etatu, wymiar ten jest dzielony proporcjonalnie do wartości etatu.

Wymiar urlopu

Ważna uwaga dotycząca stażu pracy, to to, że do stażu pracy nie były wliczane umowy zlecenia oraz odbywane staże, natomiast były do niego wliczane okresy odbywania nauki w szkołach ponadgimnazjalnych oraz na studiach. Tak więc po ukończeniu:

  • zasadniczej szkoły zawodowej okres przewidziany programem nauczania, maksymalnie trzy lata
  • średniej szkoły zawodowej okres przewidziany programem nauczania, maksymalnie pięć lat,
  • liceum ogólnokształcącego okres przewidziany programem nauczania, maksymalnie cztery lata,
  • studiów okres przewidziany programem nauczania, maksymalnie osiem lat.

Okresy te nie ulegały sumowaniu, do rozliczenia brany był pod uwagę okres najbardziej korzystny dla pracownika, przy czym ważne jest skończenie danej szkoły, w przypadku studiów, liczy się zdobycie tytułu inżyniera lub licencjata, nie jest wymagane kontynuowanie studiów do zdobycia stopnia magistra.

Nowe przepisy

Jednak powyższe informacje od początku roku 2019 przestaną być aktualne, ponieważ z początkiem roku każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę automatycznie otrzyma pełny urlop w wymiarze 26 dni niezależnie od wypracowanego stażu. W takim też przypadku zmieni się wartość urlopu w pierwszym roku pracy i będzie ona wynosić 2,16 dnia, za każdy przepracowany miesiąc, aż do przepracowania pełnych 12 miesięcy, kiedy to pracownik otrzyma na kolejny rok kalendarzowy urlop w wymiarze 26 dni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here