Każdy pracownik słyszał o lekarzu medycyny pracy. Ponieważ każdy z pracowników musiał odwiedzić takiego lekarza zanim rozpoczął pracę. Ile kosztuje wizyta u lekarza medycyny pracy?

Ile kosztuje wizyta u lekarza medycyny pracy?

Ile kosztuje wizyta u lekarza medycyny pracyNa wstępie warto wiedzieć, czym jest medycyna pracy ? Jest to specjalność lekarska, której przedmiotem jest diagnostyka i profilaktyka chorób zawodowych. Jak również badanie wpływu środowiska pracy na pacjenta. A także leczenie w przypadku utraty zdrowia. Medycyna pracy, to szeroka dziedzina, bo łączy ze sobą takie dziedziny, jak choroby wewnętrzne, epidemiologię, psychologię, psychiatrię, prawo medyczne, higienę pracy, statystykę medyczną. Lekarz medycyny pracy zajmuje się badaniami wstępnymi, okresowymi i kontrolnymi. Przed pójściem do gabinetu lekarza medycyny pracy ludzie zastanawiają się, ile kosztuje wizyta u lekarza medycyny pracy? Cena kształtuje się w okolicach 70 zł. lecz kosztów nie ponosi pracownik. Ponieważ koszt pokrywa zakład pracy na zasadzie zwrotu pracownikowi utraconych pieniędzy. Lekarz medycyny pracy ma za zadanie gruntowne zbadanie pacjenta. Lecz niestety często odbywa się to pobieżnie. Na zasadzie wywiadu z pracownikiem, zmierzeniu ciśnienia krwi i ewentualnie osłuchaniu serca. Prawdą jest też to, że każdy pracownik pragnie, jak najszybciej załatwić sprawę pozwolenia na pracę i również nie zabiega o konkretne przebadania. Ogólnie mówi lekarzowi, że jest zdrowy i nic mu nie dolega. A lekarz nie ma powodu, aby mu nie wierzyć.

O czym decyduje lekarz medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy wydaje zaświadczenie pracownikowi, o zdolności do pracy. Oczywiście w okolicznościach, gdy stan jego zdrowia jest dobry. Lub nie wyraża swojej zgody na podjecie pracy, gdy stan zdrowie pracownika pozostawia wiele do życzenia. Gdy pracownik skarży się na stan swojego zdrowia, to wówczas lekarz zaleca badania specjalistyczne. Lekarz medycyny pracy zajmuj się nie tylko samym pacjentem, lecz również ma za zadanie wykrywać zagrożenia zdrowotne w danym zakładzie pracy i na danym miejscu pracy. Pozwala na to systematyczna kontrola pracowników i ocena ich stanu zdrowia. Aby nie dochodziło do utraty zdrowia pracowników konieczne jest dbanie o higienę pracy. A więc określenie toksycznych substancji chemicznych w zakładzie pracy, określenie stężenia szkodliwego i bezpiecznego, dokonanie oceny rakotwórczego środowiska pracy, określenie potencjalnych trucizn w zakładzie pracy, ocenienie poziomu hałasu w miejscu pracy, określenie obecności i rodzaju promieniowania, zbadanie wpływu oświetlenia na stan zdrowia pracowników, itd.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here