Prawie każdy student piszący pracę magisterską zastanawia się ile stron powinna mieć. Co prawda, praca magisterska jest już drugą pracą naukową w karierze studenckiej (pierwsza to praca licencjacka lub inżynierska), wydaje się jednak, że podczas jej pisania studenci nie są jeszcze na tyle wyćwiczeni i biegli w pracy naukowej, by ocenić potencjalną objętość własnej magisterki samodzielnie.To, ile stron praca magisterska będzie miała, będzie zależało przede wszystkim od wybranego przez studenta tematu, stopnia jego wyczerpania, ale także od zdolności i intencji literackich piszącego. Praca magisterska może mieć kilkadziesiąt, ale nawet kilkaset stron.

Ile stron praca magisterska

Ile stron praca magisterskaCzęsto studenci zamartwiający się tym, ile stron będzie miała ich praca magisterska, próbują nadpisać treść i „lać wodę”. Nie wydaje się to jednak dobrym sposobem na pisanie pracy magisterskiej. Chyba, że nie stawiamy dla niej wielkich wymagań i po prostu chcemy ją zaliczyć. Również w przypadku prac ocenianych wysoko pod względem merytorycznym zdarzają się przypadki zbytnio rozbudowanej treści. Wtedy charakteryzuje je nie tylko „lanie wody”, ale także problemy z syntetycznym ujęciem tematu, brak umiejętności selekcji materiału oraz odpowiedniej analizy. Często takie prace są odrzucane przez promotorów. Przecież to też ludzie, nie potrzebują marnować swojego czasu na zbyt rozbudowane elaboraty.

Zastanawiając się ile stron powinna mieć praca magisterska warto kierować się ogólną zasadą proporcjonalnej budowy tekstu. Dbać, aby rozdziały o charakterze merytorycznym posiadały podobną objętość i strukturę, a teksty dodatkowe jak na przykład wstęp, zakończenie były mniej rozbudowane. Warto pamiętać, że do ilości stron pracy wliczają się przypisy, bibliografia etc.

Najważniejsza jest treść

Ogólnie znane jest twierdzenie, że liczy się jakość, a nie ilość. Jeśli jakość pracy będzie odpowiednia, nie będziemy musieli zastanawiać się nad tym ile stron praca magisterska posiada. Promotor, jako osobą, która akceptuje pracę magisterską, razem ze studentem odpowiada za jej jakość. Jeśli on zaakceptuje tekst, nie ma powodu, aby się zastanawiać nad jego właściwą długością. Pisząc kolejne akapity musimy być pewni, że wyczerpujemy temat, używamy wszystkich potrzebnych źródeł, piszemy to, co właśnie chcemy przekazać. Wtedy tekst układa się sam i jest odzwierciedleniem naszej wiedzy oraz zaangażowania. Wtedy nie ma potrzeby myślenia o ilości akapitów i ilości stron.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here