Praca licencjacka, jak każda większa praca pisemna, składa się ze wstępu, rozwinięcia, zakończenia, streszczenia oraz bibliografii. Główną i najważniejszą częścią pracy jest oczywiście rozwinięcie. To tam omawiamy temat naszej pracy i analizujemy, badamy oraz interpretujemy wszystko, co istotne dla zagadnienia pracy. Rozwinięcie powinno być podzielone na rozdziały (najlepiej co najmniej trzy). Pierwszy jest rozdziałem teoretycznym, a kolejne są już szczegółowym tekstem na wybrany przez nas temat. Dużo więcej problemów sprawia napisanie wstępu, choć wydawałoby się, że nie powinno być w tym nic trudnego. A jednak. Jak napisać wstęp pracy licencjackiej, żeby był on dobrą zapowiedzią tego, co recenzent i promotor znajdą w kolejnych rozdziałach pracy?

Jak napisać wstęp pracy licencjackiej?

Jak napisać wstęp pracy licencjackiejPrzede wszystkim musimy wiedzieć, że, wbrew pozorom, wstęp najlepiej jest napisać po skończeniu pisania pracy. Dlaczego? Z prostego powodu: wstęp powinien zawierać opis tego, co znajduje się w dalszej części pracy. A przecież zanim skończymy pisać pracę, nie wiemy jeszcze, co tak naprawdę będzie się w niej znajdowało. Oczywiście, że możemy mieć już wcześniej pewną wizję i założenie, jak nasza praca będzie wyglądać, ale zazwyczaj jest tak, że te plany się w czasie pisania pracy w mniejszej bądź większej części zmieniają. Nie warto więc pisać wstępu od razu na początku, skoro potem będziemy musieli go w dużym stopniu poprawiać lub pisać praktycznie od zera.

Kiedy pracę mamy już napisaną, możemy się brać za pisanie wstępu. Powinien on zawierać przedstawienie tematu pracy, przytaczamy dokładnie temat naszej pracy. Mile widziane jest, jeśli pojawi się krótkie wyjaśnienie, dlaczego właśnie ten temat wybraliśmy, co nas w nim zainteresowało. Następnie musimy wspomnieć o metodologiach badań, jakimi posłużyliśmy się podczas pisania pracy. Mogą to być na przykład: metodologia filologiczna, psychologiczna, filozoficzna czy porównawcza.

Co powinno się znaleźć we wstępie do pracy licencjackiej?

We wstępie musi się także pojawić stan badań. Jedyny wyjątek jest wtedy, kiedy nikt wcześniej na wybrany przez nas temat nie pisał, co jednak rzadko się zdarza. Stan badań polega na opisaniu w kolejności chronologicznej obecnych już prac, które dotyczą zagadnienia naszej pracy. Do każdej pracy warto napisać po dwa-trzy zdania wyjaśniające, dlaczego dany tekst był dla nas pomocny. No i w końcu musimy również opisać, jak nasza praca wygląda. Należy po kolei opisać, co znajduje się w każdym z rozdziałów (najlepiej w czasie przyszłym). Pamiętając o wszystkich wymienionych krokach, już wiemy, jak napisać wstęp pracy licencjackiej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here