Napisanie pracy dyplomowej wymaga sporo wysiłku, zwłaszcza jeśli pisze się ją po raz pierwszy. Zanim zrozumie się, w jaki sposób pisać, trzeba zająć się detalami. Począwszy od wyboru promotora i tematu pracy, co nie jest do końca łatwe. Najlepsza jest sytuacja, w której zainteresowania promotora zbiegają się z naszymi, dzięki czemu mamy pewność, że będzie on dysponował wystarczającą wiedzą, aby wspomóc nas w momentach niedyspozycji. Oczywiście istotne są też kwestie techniczne, takie jak odpowiednia czcionka – zazwyczaj jest to 12 Times New Roman, a także interlinia, czyli odstęp między wierszami wynoszący 1,5 oraz justowanie, czyli wyrównanie tekstu do obydwu boków. Ważne jest też, aby dowiedzieć się, jak robić przypisy w pracy licencjackiej.

Jak robić przypisy w pracy licencjackiej?

Jak robić przypisy w pracy licencjackiejIstotne jest, aby znać kolejność, w której wpisuje się dane dotyczące tekstu, z którego korzystamy, aby odpowiednio zaznaczyć autora, strony, na której znajduje się tekst, wydawnictwo, czy też rok wydania. Jeżeli powtarzamy dane źródło, nie trzeba go wpisywać jeszcze raz, a zamieścić wpis „tamże”, podając ewentualnie numer strony. Jeżeli cytujemy źródło internetowe, wypada zaznaczyć, kiedy się z niego korzystało, w przypadku, gdyby strona w przyszłości miała zniknąć. Ważne jest też, żeby podać źródła, z których korzystało się w trakcie pisania pracy, także na jej końcu w bibliografii. Zwykle na początku podaje się źródła z literatury naukowej. Z tej zresztą studenci powinno korzystać najwięcej. Sprawia to, że praca jest wiarygodna. Następnie są inne źródła, takie jak czasopisma, internet, dokumenty, inna literatura. Można także dodać swoje własne źródła służące do realizacji badań empirycznych, takie jak przykładowe ankiety, czy transkrypt wywiadu.

Kiedy stosować cytaty?

Ważne też, aby praca była zwięzła i nie cytować bezpośrednio z innego tekstu, lub ewentualnie zaznaczyć cytat. W przeciwnym razie możemy narazić się na negatywny sygnał od systemu antyplagiatowego. Cytat wypada jednak stosować tylko w momentach, gdy jest to istotne dla zakresu naszej pracy. Ważne, żeby też cytat omówić i skomentować. Oczywiście należy możliwie jak najwcześniej zająć się szukaniem materiałów – zarówno w pobliskich bibliotekach, jak i w internecie. Najlepiej spędzić czas nad pisaniem pracy intensywnie, ale też w taki sposób, aby wiedzieć, co się chce napisać i nie męczyło to zbytnio. Jeżeli już wdrożymy się w pisanie pracy, to będzie nam szło coraz lepiej, a samo pisanie sprawi nam niezwykłą frajdę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here