Polacy wciąż chętnie wyjeżdżają do pracy za granicę. Nie ma się co dziwić, zarobki w euro pozwalają na dużo większe oszczędności. Również perspektywy rozwoju, a także życia są znacznie lepsze za granicą niż w kraju. Dlatego warto się zdecydować na wyjazd za pracą za granicę. Jak szukać pracy za granicą?

Jak szukać pracy za granicą?

jak szukać pracy za granicąSposobów na poszukiwanie pracy za granicą jest wiele. Polacy najczęściej podejmują się pracy w przemyśle i rolnictwie i w tych branżach najłatwiej o znalezienie stanowiska. Pierwszą z opcji jest zapisanie się do agencji pracy. Agencje takie mają swoje siedziby zarówno w Polsce jak i za granicą, jednak rejestracji można dokonać najczęściej przez internet. Wymaga ona zazwyczaj wysłania CV jak i wypełnienia formularza z danymi, które są potrzebne agencjom do przydzielania poszczególnych stanowisk. Jeśli pojawia się miejsce dla nowego pracownika, agencja kontaktuje się z danym kandydatem. Zdarza się, że wyjechać trzeba niemal natychmiast, bo akurat w danej branży jest sezon i brakuje rąk do pracy. Zazwyczaj w takich sytuacjach pośrednik zapewnia pomoc w transporcie, nocleg jak i rzeczy wymagane w pracy, np. ochronne obuwie. Przy tym wszystkim należy wiedzieć, jak szukać pracy za granicą, aby nie dać się oszukać. Z tego względu przed przyjęciem oferty bardzo ważne jest, aby sprawdzić, czy pośrednik działa legalnie oraz zwrócić uwagę na opinię biura. Należy wystrzegać się pośredników pracy, którzy oczekują dokonania wpłaty, np. przy składaniu aplikacji.

Jak szukać pracy za granicą na konkretne stanowisko?

Innym popularnym sposobem na znalezienie pracy za granicą jest wyszukiwanie konkretnych ogłoszeń. Można je znaleźć zarówno na stronach pośredników, jak i na niemal wszystkich portalach z ofertami pracy. Jest to opcja dla osób, które szukają czegoś odpowiedniego dla siebie, ponieważ aplikuje się wtedy na konkretne stanowisko. Jeśli jednak okaże się już ono zajęte, to pośrednik oferujący pracę może zaproponować coś innego. Niemniej jednak łatwiej tak znaleźć odpowiednią pracę wykwalifikowanym pracownikom, co pozwala na znacznie wyższe stawki niż w przypadku pracowników niewykwalifikowanych.

Poszukiwanie pracy przez internet to jednak nie opcja dla każdego, gdyż nie każdy czuje się na tyle śmiało. Jak szukać pracy za granicą, żeby nie poczuć się wrzuconym na głęboką wodę? Najlepiej przez znajomych. Jest to moment, kiedy warto odświeżyć znajomości z osobami, które już od jakiegoś czasu mieszkają za granicą. Jeszcze lepiej, jeśli jest to ktoś z rodziny. Taka sytuacja przynosi szereg korzyści. Dzięki wsparciu doświadczonych bliskich jest dużo łatwiej wdrożyć się w życie za granicą, zwłaszcza przy braku znajomości języka obcego.

Dokąd wyjechać za pracą?

Dokąd opłaca się wyjechać za pracą? Niewątpliwie cały czas dobrym kierunkiem dla polskich pracowników jest Anglią. Niestety może się to jednak wkrótce skończyć. Za taki stan rzeczy odpowiada brexit. Wyjście Brytyjczyków z Unii Europejskiej może poważnie zagmatwać sytuację polskich pracowników na Wyspach. Dodatkowo nie do końca wiadomo na jakich warunkach dojdzie do tego rozwodu. Coraz poważniej rozważany jest bowiem tzw. twardy brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej beż żadnej umowy. Wówczas pod znakiem zapytania staje wyjazd za pracą do Anglii. Warto wiec mieć na uwadze nadchodzące wydarzenia, jeśli planujemy szukanie pracy w Anglii.

jak szukać pracy za granicąJednak oczywiście Anglia to nie wszystkie możliwości jakie daje nam praca za granicą. Naturalnie od dekad popularnym kierunkiem polskich gastarbeiterów jest nasz zachodni sąsiad, czyli Niemcy. Warunki pracy i płace ciągle są tam na dobrym poziomie, a wobec starzejącego się społeczeństwa, rynek pracy w Niemczech jest bardzo chłonny. Zatrudnienie można tutaj znaleźć w niemalże każdym segmencie gospodarki. Potrzebni są zarówno wykwalifikowani specjaliści, jak i również pracowniki fizyczni do prostych prac. Szczególnie brakuje rąk do prac w segmencie opieki socjalnej.

Praca w Norwegii

Niemniej wydaje się jednak, ze najbardziej opłacalna jest praca w Norwegii. To bardzo popularny kierunek wśród polskich pracowników. Norwegia kusi wysokimi zarobkami oraz bardzo dobrze rozbudowaną opieką społeczną. W Norwegii opłaca się nie tylko pracować, ale również warto tutaj zamieszkać na stałe, uczyć się i założyć rodzinę. To po prostu bardzo wysoko rozwinięty i przyjazny kraj. Rynek pracy jest bardzo chłonny. Prace można znaleźć w wielu branżach. Warto jednak zdać sobie sprawę z surowości tutejszego klimatu. Nie dla każdego bowiem będzie to najlepsza opcja.

Również ciekawą opcją do pracy i życia są pozostałe skaje skandynawskie – Szwecja i Dania. Tuta również możemy liczyć na godne zarobki i ciekawe perspektywy rozwoju i życia. Kraje te również słynną z bardzo rozbudowanej polityki socjalnej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here