Rozwinięcie skrótu BDO to Baza Danych o Odpadach. Każda firma, która wytwarza wyszczególnione w prawie odpady, ma obowiązek wpisać się do powyższej bazy danych. Zostanie im przyznany indywidualny numer rejestrowy.

Jakie przedsiębiorstwa powinny się o ten numer postarać? Na pewno te, które wprowadzają na rynek baterie, akumulatory, opony, oleje smarowe. Również te przedsiębiorstwa, które wprowadzają całe pojazdy oraz te wprowadzające produkty w opakowaniach, albo same opakowania. Warto zaznaczyć, że również drobni przedsiębiorcy mogą mieć obowiązek rejestracji i w żaden sposób nie są z tego wyłączeni.

Formalnie rejestr BDO działa już od dwóch lat (od 24 stycznia 2018), jednak na sławę musiał poczekać do tego roku. Wszystko za sprawą wprowadzenia elektronicznej ewidencji i sprawozdawczości odpadów. Choć z samym ruszeniem tej ewidencji i tak trzeba poczekać do 2021 roku. BDO się rozbudowuje, a to wszytko po to, aby sprawniej kontrolować zarządzanie odpadami przez przedsiębiorców.

Największym problemem z BDO jest to, że zgodnie z prawem należy zamieszczać numer rejestrowy na dokumentach związanych z prowadzeniem działalności. Nie jest wyjaśnione, o jakie dokumenty chodzi. Niemniej, nie ma wątpliwości, że faktury się do takich zaliczają w sposób oczywisty.

Logicznie rzecz biorąc, obowiązek BDO na fakturze nie powinien dotyczyć wszystkich faktur, ponieważ nie wszystko są związane z wytwarzaniem odpadów. Jednak i tutaj brakuje konkretnych instrukcji i zaleca się, aby przedsiębiorca zamieszczał numer na wszystkich fakturach. Nie jest to raczej problem, jeśli korzysta się z automatycznie generowanych faktur, gdyż numer nie zajmuje przecież dużo miejsca.

Kolejnymi ważnymi dokumentami są paragony fiskalne, umowy kupno-sprzedaż oraz sprawozdania. Tutaj sprawa ma się bardzo podobnie jak z fakturami. Można zdecydować się nawet na zamieszczanie numeru BDO na wszelkich dokumentach i nie ma z tym żadnego problemu. Zignorowanie się do obowiązków związanych z BDO może być kosztowne. Minimalna kara to 5 000 zł a maksymalny próg to już 1 mln zł.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here