Często zdarza się, że pamięć wewnętrzna konsoli, z uwagi na dużą liczbę zapisanych gier, jest niewystarczająca. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest zakup pojemnego dysku zewnętrznego. Jak go wybrać i na co zwracać szczególną uwagę?

Zastosowanie pamięci zewnętrznej

Pamięć zewnętrzna ma bardzo szerokie zastosowanie. Jej głównym zadaniem jest jednak przechowywanie różnego rodzaju plików, które nie mieszczą się na komputerze lub, z racji dużych rozmiarów, spowalniają go, powodując tym samym przegrzanie systemu i jego głośną pracę. Podobnie sytuacja wygląda z konsolami, których pamięć wewnętrzna może okazać się niewystarczająca, aby pomieścić większą liczbę gier, a także jest przyczyną bugowania rozgrywki. W takiej sytuacji gracz nierzadko zmuszony jest do odinstalowania części gier lub wymiany dysku wewnętrznego. Istnieje jednak także trzecia opcja – podłączenie do konsoli dysku zewnętrznego.

Jaki rodzaj dysku do konsoli wybrać?

Do konsoli można podpiąć zarówno dysk HDD, jak i SSD. Pamięć zewnętrzna HDD to nieco starsze, jednak wciąż chętnie wybierane rozwiązanie. Praca dysków HDD opiera się na wirujących talerzach oraz głowicy, które to odpowiedzialne są za zapisywanie i odczytywanie danych. Dyski HDD są wydajne i pojemne, a swą dużą popularność zawdzięczają przede wszystkim stosunkowo niskiej cenie. Mają jednak jedną istotną wadę – są dość wrażliwe. Nawet drobne uszkodzenie czy upadek z niewielkiej wysokości mogą spowodować utratę zapisanych plików. Dyski SSD to znacznie nowocześniejsza i bezpieczniejsza opcja. W swojej konstrukcji nie mają żadnych elementów ruchomych, dzięki czemu są mniej podatne na uszkodzenia i awarie. Ponadto urządzenia te cenione są za szybkie działanie, wysoką wydajność i niemal bezdźwięczną pracę.

Dysk do konsoli– na co zwracać uwagę?

Podejmując decyzję o tym, jaki dysk zewnętrzny do konsoli wybrać, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, do których należą:

  • Pojemność – dysk do konsoli może mieć pojemność od 250 GB do 8 TB. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są dyski o pojemności 1 lub 2 TB, jednak w rzeczywistości wszystko zależy od potrzeb i wymagań gracza.
  • Interfejs – dysk zewnętrzny, który kupimy do naszej konsoli, powinien mieć także odpowiedni interfejs, a więc sposób podłączenia do konsoli. W przypadku PS4 standardem jest interfejs USB 3.0 lub wyższy, który zapewnia najlepszą wydajność.
  • Format dysku – format, a więc rozmiar. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia o wielkości 1,8; 2,5 lub 3,5 cala. Ten ostatni potrzebuje dodatkowo kabla zasilającego. Może okazać się dobrym rozwiązaniem, jeśli szukamy pojemnego dysku stacjonarnego. Jeśli jednak pamięć chcielibyśmy wykorzystywać również na co dzień, warto przemyśleć zakup urządzenia 2,5 cala, które jest w pełni mobilne i zasilane z portu USB.

Wybierając dysk zewnętrzny do konsoli, warto ponadto zwrócić uwagę na opcje dodatkowe oferowane przez producentów. Jedną z nich mogą być zaawansowane rozwiązania termiczne. Przykładem może być tutaj dysk T7 marki Samsung wykorzystujący technologie ePCM oraz Dynamic Thermal Guard, które utrzymują optymalną temperaturę urządzenia nawet podczas intensywnego użytkowania. Ponadto dysk dostępny jest w trzech wariantach kolorystycznych, dzięki czemu bez problemu uda się dobrać odcień idealnie pasujący do konsoli.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here