Obrona pracy magisterskiej jest ostatnim egzaminem przeprowadzanym w toku studiów. Jego zdanie uprawnia nas do posługiwania się tytułem magistra w naszej dziedzinie. Dla większości studentów jest ona również bardzo stresującym wydarzeniem, z perspektywy czasu wiele osób stwierdza jednak, że wcale nie było się czego bać. Jak wygląda obrona pracy magisterskiej?

Jak wygląda obrona pracy magisterskiej?

Jak wygląda obrona pracy magisterskiej?Jak sama nazwa wskazuje, to egzamin, podczas którego bronisz tego, co napisałeś/aś. Dobre przygotowanie się z własnej pracy to podstawa, dlatego przed obroną należy kilkukrotnie ją przeczytać i zastanowić się, o co komisja egzaminacyjna może zapytać. Pytania mogą dotyczyć zarówno teorii, jak i własnych badań. W zależności od uczelni i kierunku możesz otrzymać listę zagadnień z całego toku studiów, spośród których zostanie zadanych kilka pytań. Niekiedy promotor i recenzent pracy (którzy stanowią część trzyosobowej komisji, wraz z przewodniczącym) sami sugerują zagadnienia. Jeśli nie jesteś tego pewny, spytaj kogoś ze starszego rocznika, jakie zwyczaje obowiązują na waszym kierunku. Znajomość własnej pracy i przygotowanie się do zagadnień jest pewnikiem obronienia się.

Obrona trwa zazwyczaj kilkanaście minut i jest czymś w rodzaju egzaminu ustnego

Do sali wchodzi się pojedynczo i po zajęciu miejsca odpowiada na pytania. Po ich udzieleniu nie od razu otrzymasz wynik obrony. Komisja poprosi cię o wyjście, a omówienie twojej obrony następuje zazwyczaj po przeegzaminowaniu wszystkich pozostałych. Po tym czasie komisja wzywa ponownie – pojedynczo, lub, jeśli pozostali broniący się na to zgodzili – wszystkich egzaminowanych. Wyniki zostają ogłoszone ustnie, a komisja składa również gratulacje. To dobry moment, by wręczyć symboliczne prezenty – zazwyczaj kwiaty lub/i drobny upominek, na przykład w postaci pióra. Na tym obrona się kończy. Dyplom ukończenia studiów zazwyczaj jest dostępny po kilku tygodniach w dziekanacie, ale już od tego momentu można posługiwać się tytułem magistra. Na obronie obowiązuje oczywiście formalny strój.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here