Jeśli ubiegasz się o kredyt hipoteczny lub inne zobowiązanie finansowe, dobra historia kredytowa na pewno pomoże ci w jego otrzymaniu. Czytaj dalej i dowiedz się, jak skutecznie i długofalowo budować swoją historię kredytową.

Pożyczka internetowa czy kredyt gotówkowy to produkty finansowe, z których każdego roku korzysta wielu Polaków. Oba sposoby finansowania pozwalają na skuteczne zaspokojenie potrzeb finansowych, takich jak konieczność opłacenia nieprzewidzianych wydatków, zakup auta, opłacenie wakacji i wiele innych. Jednak na przeszkodzie do uzyskania pożyczki czy kredytu może stać zła historia kredytowa potencjalnego pożyczkobiorcy.

Co to jest historia kredytowa?

Historia kredytowa jest zbiorem wszystkich danych o spłaconych i aktywnych zobowiązaniach finansowych konkretnej osoby. Informacje o rodzaju, wysokości i spłacie zobowiązań finansowych są gromadzone przez Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK. W przypadku nierzetelnej spłaty kredytów czy pożyczek osoba spłacająca zobowiązanie finansowe może trafić także do baz informacji gospodarczej, czyli na listy dłużników. Brak terminowej spłaty może prowadzić do tego, że zostaniesz wpisany na listę Krajowego Rejestru Długów (KRD) lub listę innego biura informacji gospodarczej (np. BIG ERIF).

Warto pamiętać, że w obecnych czasach korzystanie z niemal każdego rodzaju produktu finansowego pozostawia ślad, który nie przechodzi niezauważony przez bazy informacji o kredytobiorcach i pożyczkobiorcach. Wszystkie kredyty konsumenckie, zakup sprzętu elektronicznego na raty, debety na koncie czy limity na kartach kredytowych to informacje budujące twoją historię kredytową. Warto zatem możliwie jak najrozsądniej korzystać z wymienionych rozwiązań finansowych.

Jak dbać o dobrą historię kredytową?

Aby mieć możliwie jak najlepszą historię kredytową, powinieneś myśleć o finansach osobistych i stosować się do kilku zasad. Pierwszą i podstawową jest mądre i odpowiedzialne korzystanie z kredytów i pożyczek. Jeśli planujesz w przyszłości zaciągnięcie kredytu hipotecznego, warto odpowiednio wcześniej wziąć i spłacić drobny kredyt gotówkowy, np. na zakup samochodu lub roweru.

Jeśli w okresie obowiązywania umowy kredytowej będziesz rzetelnie podchodził do spłaty zobowiązania, z pewnością pomoże to twojej historii kredytowej. Nie warto jednak popadać w skrajność, ponieważ zbyt wiele kredytów na raz może skutecznie zepsuć historię kredytową, tym bardziej jeśli pojawią się nawet tymczasowej problemy z ich regularną spłatą. Warto również kontrolować swoją historię kredytową, np. sprawdzając swój profil w takich bazach jak BIK czy biura informacji gospodarczej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here