Dlaczego historia kredytowa jest taka ważna?

0
1559

Zdolność kredytowa to fraza, jaką można usłyszeć bardzo często w dyskusjach na temat szans na uzyskanie kredytu. Nie można jednak zapominać o czymś niemal równie ważnym – historii kredytowej. Jest ona zapisem tego, jak dotychczas spłacaliśmy swoje zobowiązania, a więc tego, czy robiliśmy to na czas, czy z pewnym opóźnieniem. Dlaczego jest ona taka istotna?

Historia kredytowa pozwala bankowi oszacować ryzyko

Historia kredytowa w BIK-u składa się zarówno z wpisów pozytywnych, o zobowiązaniach spłaconych w terminie, jak i negatywnych, o spóźnieniach w spłacie. Obejmuje wszystkie kredyty, a także część pożyczek, w zależności od tego, czy dany pożyczkodawca współpracuje z Biurem.

Długi spłacone na czas znikają z bazy wraz z ich całkowitym uregulowaniem, z wyjątkiem sytuacji, w której damy BIK-owi pozwolenie na ich dalsze przechowywanie. Warto to zrobić, ponieważ pozytywne wpisy działają na naszą korzyść. Z kolei negatywne wpisy, które oczywiście nam szkodzą, pozostają w bazie 5 lat po spłaceniu długu, nawet wbrew naszej woli.

Dzięki historii kredytowej bank jest w stanie lepiej oszacować ryzyko związane z udzieleniem komuś kredytu. Jakie ma w końcu znaczenie, że ktoś ma wysoką zdolność kredytową i w teorii wystarczająco pieniędzy, jeśli nie umie nimi odpowiedni zarządzać i w przeszłości notorycznie spóźniał się z opłacaniem kredytów i pożyczek? Z takiego wniosku wychodzi wielu kredytodawców, w związku z czym otrzymanie kredytu z negatywną historią kredytową (czy, jak niektórzy mówią, złym BIK-iem) może być bardzo trudne.

Inne wartościowe porady na tematy związane z finansami i bankowością znajdziesz tutaj: http://finanse24opcja.com.pl/.

Co z pustą historią kredytową?

Załóżmy jednak, że nigdy w życiu nie pożyczaliśmy pieniędzy od banku lub pożyczkodawcy współpracującego z BIK-iem bądź pożyczaliśmy, ale spłaciliśmy zobowiązanie na czas i nie udzieliliśmy zgody na dalsze przetwarzanie danych. W takim wypadku nie posiadamy historii kredytowej wcale. Jak wpłynie to na szanse na otrzymanie kredytu?

Negatywnie, ponieważ bank nie będzie miał co do nas pewności, ale nie aż tak bardzo, jak gdybyśmy posiadali wpisy świadczące o nieterminowym spłacaniu długów.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://finanse24opcja.com.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here