Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę nie jest pożądaną sytuacją dla osoby, której dano wypowiedzenie. Dla pracownika może to być szokująca sytuacja, zwłaszcza gdy pracownik przepracował lata w danym zakładzie pracy, poświęcał się i starał. Kodeks pracy posiada uregulowania będące ukłonem w stronę zwalnianego pracownika. Te uregulowania to dni na poszukiwanie pracy, których pracodawca. W niniejszym artykule omówimy ile dni na poszukiwanie pracy ma pracownik i jakim pracownikom to udogodnienie przysługuje.

Urlop na poszukiwanie pracy

Urlop na poszukiwanie pracyNa początku wyjaśnimy, komu przysługują dni na poszukiwanie pracy, a następnie przejdziemy do omówienia, ile dni na poszukiwanie pracy ma pracownik. Prawo do dni na poszukiwanie pracy przysługuje, gdy pracodawca wypowiada umowę pracownikowi. Nie będzie z tych dni korzystał pracownik, który sam wypowiedział umowę lub zaproponował rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Drugi warunek to zawarcie umowy o pracę na taki okres, w którym okres wypowiedzenia będzie wynosił minimum 2 tygodnie. Zatem z tego dobrodziejstwa nie będą korzystały osoby mające umowę na okres próbny wynoszący mniej niż 3 miesiące. Kolejny warunek, który należy spełnić, by otrzymać dni wolne na poszukiwanie pracy, to złożenie wniosku przez pracownika o udzielenie takich dni wolnych. Pracodawca musi się zgodzić na wolne pracownika – nie może nie pozwolić mu nie skorzystać z tej regulacji prawnej. Podczas poszukiwania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w pełnym wymiarze.

Ile dni na poszukiwanie pracy?

A więc ile dni na poszukiwanie pracy przysługuje pracownikowi? Liczba dni wolnych na poszukiwanie pracy zależy od okresu wypowiedzenia umowy o pracę, czyli 2 dni robocze – gdy mamy 2 tygodnie wypowiedzenie lub 1 miesiąc oraz 3 dni robocze – gdy mamy 3-miesięczny okres wypowiedzenia.

Podsumowując, to ile dni na poszukiwanie pracy przysługuje pracownikowi zależy od spełnienia określonych przesłanek ustawowych oraz od długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Warto z tej regulacji korzystać, zwłaszcza że za dni na poszukiwanie pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here