Wiadomym faktem jest, iż do otrzymania świadczenia emerytalnego, wymagane są przepracowane przez nas lata. Jak wygląda sytuacja w przypadku gdy, chociażby ze względów zdrowotnych nie jesteśmy w stanie przepracować wymaganych lat do emerytury?  Ile lat pracy do renty potrzeba?

Ile lat pracy do renty?

Długość wymaganego okresu ubezpieczeniaW takich przypadkach zazwyczaj przysługuje nam prawo do pobierania świadczenia rent. Więc pojawia się pytanie, ile lat pracy do renty musimy wypracować? Przede wszystkim musimy zapoznać się z rodzajami rent, bo nie występuje tylko jedna odmiana. Jedną z takich odmian jest renta rodzinna, do otrzymania której nie wlicza się stan naszego zdrowia, lecz przysługuje ona z racji innego członka naszej rodziny w związku z jego śmiercią. Pieniądze wypłacane są z systemu społecznych ubezpieczeń i może, być pobierana równie przez partnera życiowego zmarłej osoby lub przez dzieci. W przypadku takiej renty nie są wymagane, żadne lata pracy, gdyż jest to sytuacja losowa, którą jest nie sposób przewidzieć.

Drugim przypadkiem renty jest renta otrzymywana w przypadku gdy w nasz stan zdrowotny czasowo lub stale uniemożliwia nam wykonywanie wybranego zawodu. Podczas gdy świeżo zostaniemy zatrudnieni i po niezbyt długim okresie przestaniemy być zdolni do pracy zawodowej, nie możemy liczyć z tego tytułu na rentę. Nie wymagana jest tutaj żadna liczba przepracowanych lat, lecz jest warunek bycia przez dany okres ubezpieczonym w zakładzie ubezpieczeń społecznych, z których ta renta miałaby być wypłacana.

Długość wymaganego okresu ubezpieczenia

Długość wymaganego okresu ubezpieczenia jest zależna od wieku, w jakim utraciliśmy zdolność wykonywania zawodu. Im wcześniej zaczynamy tracić zdrowie, tym jest to bardziej skomplikowaną drogą życiową, więc z tego faktu, na młodszy wiek przypada mniejsza ilość wymaganych lat ubezpieczeniowych. Ile lat pracy do renty potrzebna jest w przypadku gdy nie skończyła dana osoba wieku 20 lat i jak miała zdobyć te godziny, skoro jest świeżo po ukończeniu drogi edukacyjnej? Stosunkowo przed skończeniem 20 lat życia musimy przez rok być osobą ubezpieczoną. Jeśli stracimy zdolność do pracy do 2 lat od skończenia 20 lat, wymagany okres wynosi dodatkowy rok więc 2 lata. W następujących przedziałach wymagany okres zwiększa się stosunkowo o rok:

  • 22 do 25 (3)
  • 25 do 30 (4)
  • powyżej 30 (5)

Warto pamiętać również, iż w przypadku wariantu powyżej 30 lat, przepracowane 5 lat musi być wykonane w czasie nie dłuższym niż przez okres 10 lat wstecz, więc jeśli między 20 a 30 laty, przepracujemy tylko 4 lata i dodatkowy rok przed wiekiem 20 lat, akceptowalne mamy wyłącznie 4 lata.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here