Każdy młody człowiek poważnie myślący już o przyszłości, zaczyna się zastanawiać nad tym, jak będzie kiedyś wyglądała jego emerytura, jak liczyć lata pracy?

Jak liczyć lata pracy?

Jak liczyć lata pracyZawiłości związane z tym jak liczone do emerytury są lata nauki w szkole czy studia, są problemem. Kobiety w tym aspekcie z pewnością biorą pod uwagę możliwość urodzenia dziecka. Taka decyzja wiąże się zazwyczaj z przymusową przerwą od pracy, w której poświęcają się, aby wychować swoje dziecko. Dylematem wtedy staje się to czy należy kontynuować jak najszybciej pracę, aby lata pracy były nadal podliczane. Wyjściem może okazać się w takim wypadku skorzystanie z urlopu macierzyńskiego, a następnie wychowawczego.

Jednak wiele kobiet nie wie czy w tym okresie jest wszystko tak liczone jakby były one zatrudnione i pracowały normalnie na etacie. Jest to temat, który dopiero same muszą zgłębiać. Bo pracodawca lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie poinformuje ich o tym w odpowiednim czasie. Takie informacje najczęściej są podawane między kobietami pocztą pantoflową. Co za tym idzie nie zawsze muszą być one rzetelne i informujące o realiach rynku pracy i życia w Polsce.

Warto zasięgnąć informacji w ZUS-ie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jako instytucja kontrolująca, często kojarzony jest z negatywnym przesłaniem. W związku z tym zapomina się, że tam też znajdują się ludzie, którzy z chęcią i przyjemnością odpowiedzą na wszelkie pytania i wątpliwości. Zdarza się oczywiście, że znajdą się jednostki opryskliwe, niekulturalne, niemiłe czy wręcz złośliwe. Gdy ktoś ma nieszczęście trafić na taką osobę, negatywna opinia zostaje potwierdzana i koloryzowana do tego stopnia, że kolejne osoby jeszcze bardziej boją się nawet tam zajrzeć. Dyrektorzy takich placówek powinni czasem wcielać się w zwykłych petentów i zobaczyć, jak ich pracownicy odnoszą się do ludzi. Aby mieć możliwość weryfikacji czy dana osoba powinna znajdować się na danym stanowisku. Mogłoby mieć to również też taki skutek, że osoby odnoszące się do petentów na właściwym poziomie miały by możliwość uzyskania premii motywujących.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here