W dzisiejszych czasach trzeba pracować na to, aby móc jakoś żyć. Bez pracy nie ma kołaczy i jak świat stary, musieliśmy to prawo respektować. Są różne powody stojące za tym, że akurat w danym momencie poszukujemy pracy. Może akurat właśnie skończyliśmy swoje kształcenie i wchodzimy na rynek jako totalni nowicjusze? Jest też opcja, gdy pracowaliśmy w jakieś pracy i zostaliśmy zwolnienie z niej z różnych powodów. Nasza firma mogła splajtować czy akurat zamykano nasz dział. Różne w życiu bywa. Aby skutecznie poruszać się na rynku pracy, trzeba wiedzieć jak odpowiedzieć na ofertę pracy.

Jak szukać pracy?

jak odpowiedzieć na ofertę pracyAby znaleźć pracę, trzeba jej poszukiwać. Wydaje się to oczywiste, ale nie dla wszystkich. Niektórzy myślą, iż praca sama do nich przyjdzie (i czasami też tak bywa, co jest zadziwiające!). Na początku warto zarejestrować się w miejscach dla bezrobotnych, gdzie pomogą nam szukać pracy. Będzie to danie sobie większych możliwości, więc warto z tej opcji skorzystać. Najlepiej jednak poszukać pracy na własną rękę przy wykorzystaniu sieci. Jest wiele portali, które pośredniczą między pracodawcami a osobami poszukującymi zatrudnienia. Dlatego w łatwy sposób będziemy mogli się wywiedzieć czy nie potrzebuje nas ktoś. Jest to także wygodne, gdyż nie musimy ruszać się z domu daleko na rozmowę wstępną po to, by dowiedzieć się, iż dana praca jest dla nas totalnie nieopłacalna i lepiej byłoby nie ruszać się z domu niż marnować czas na udanie się do danej firmy.

Szukanie pracy w internecie

W internecie zwykle mamy podane wszelkie informacje na temat danego etatu. Dowiemy się, jakie są wymagania, zarobki, warunki czy zakres pracy. Dzięki temu nie będziemy tracili czasu na oferty, które nie są dla nas atrakcyjne z różnych względów. Mogą nam nie pasować zarobki czy to, że dana firma jest bardzo daleko od nas.

Jednak gdy już znajdziemy interesujące nas ogłoszenie, to warto zareagować na nie. Jak odpowiedzieć na ofertę pracy? Najlepiej jest napisać wiadomość, która będzie zawierała informacje o tym, że jesteśmy zainteresowani ofertą i że załączamy także nasze CV i list motywacyjny. Możemy także pokusić się o napisanie w tej wiadomości coś na wzór bardzo krótkiego listu motywacyjnego tak, aby jeszcze lepiej wypaść w oczach przyszłego, potencjalnego pracodawcy.

Co ma się znaleźć w tej wiadomości, zależy od nas, branży, stanowiska i różnych innych zmiennych. Koniecznie trzeba zadbać o profesjonalny i poważny ton wiadomości przy zachowaniu odpowiednich zwrotów grzecznościowych. Warto wiadomość zacząć na przykład od: „Dzień dobry”, a zakończyć innym odpowiednim zwrotem.

Jak odpowiedzieć na ofertę pracy – grunt to dobre CV

Niemniej jednak w naszym CV musimy zamieścić zestaw standardowych informacji o nas samych, oraz o naszej dotychczasowej karierze zawodowej. Co możemy napisać w CV o nas samych? Przede wszystkim musimy podać nasze podstawowe dane. Oczywiście nie może tutaj zabraknąć danych kontaktowych. Najlepiej wiec podać zarówno nasza adres email, jak i również nasz numer telefonu. Być może przypominanie o tym to truizm, ale przecież w wyniku roztargnienia można zapomnieć o tych podstawowych aspektach CV. A wtedy nici z naszego poszukiwania pracy.

jak odpowiedzieć na ofertę pracyI teraz przechodzimy w zasadzie do najważniejszej części naszego CV – przebiegu naszej kariery zawodowej. Oczywiście najlepiej zawrzeć tutaj wszystkie przystanki w naszej drodze zawodowej. Niemniej jednak musimy wiedzieć jak pracodawcy spoglądają na zbyt częste zmiany miejsc pracy, luki w karierze, czy też odpowiednie wykształcenie. Jeśli dotychczas zmieniałeś pracę jak rękawiczki, to musisz się liczyć z tym, że pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej o to zapyta. Często pomijanym elementem CV, a jednak bardzo ważnym, jest sekcja dotycząca naszych zainteresowań. Często osoby poszukujące pracy pomijają ten aspekt. Wydaje się im, że ich hobby i to co robią w wolnych chwilach nie ma żadnego związku z ich karierą zawodową. Jednak pracodawcy lubią o to spytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Czemu to służy? Przede wszystkim pracodawcy szukają informacji o naszych predyspozycjach i umiejętnościach, które nie wynikają wprost z przebiegu naszej kariery zawodowej i naszego wykształcenia. Kto wie, może potencjalny pracodawca doceni to, że lubisz czytać książki, lub jesteś osobą aktywny na polu pomocy charytatywnej.

List motywacyjny

Często oprócz CV pracodawcy chcą, aby wraz CV podesłać również list motywacyjny. Poszukujący pracy nie specjalnie lubią pisać tego rodzaju listy. W zasadzie też nie do końca wiadomo, jaki jest cel takich listów. Jednak warto wiedzieć, co należy w nim zawrzeć. Przede wszystkim musisz określić motywacje, jakie tobą kierują w poszukiwaniu pracy u danego pracodawcy. Dobrze jest jeśli w takim liście wykażesz się znajomością branży i działalnością danej firmy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here