W związku z regularnie i dynamicznie zachodzącymi zmianami w systemie emerytur, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak obliczyć lata pracy wymagane do emerytury. Po pierwsze, warto pamiętać o tym, że do stażu pracy liczy się już okres odbytej nauki. Osoby, które ukończyły zasadniczą szkołę zawodową mają prawo doliczyć do swojego stażu pracy trzy lata, a absolwenci szkół średnich cztery lata. Osoby, które ukończyły dodatkowo szkołę policealną mogą doliczyć sześć lat a absolwenci uczelni wyższych aż osiem lat. Dodatkowo przy dokonywaniu obliczeń warto pamiętać, że nie ma znaczenia w jakim trybie podejmowano naukę.

Jak obliczyć lata pracy?

Jak obliczyć lata pracy?Należy również wspomnieć o tym, iż obecnie wymagany wiek emerytalny został podniesiony do 67 lat. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Istotny jest także fakt, że w myśl obecnej ustawy kobiety muszą przepracować minimum 35 lat, a mężczyźni co najmniej 40 lat. Staż pracy ma też zasadnicze znaczenie w przypadku osób ubiegających się o rentę inwalidzką, która należy się osobom częściowo bądź całkowicie niezdolnym do wykonywania pracy. Lata pracy nie mają jednak znaczenia w przypadku osób ubiegających się o rentę socjalną, która przysługuje osobom, u których niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem pełnoletności.

Osobom zatrudnionym na umowę zlecenie przepracowany okres nie zalicza się do stażu pracy, ponieważ taki typ umowy nie daje uprawnień pracowniczych. Kobiety które ukończyły 62 lata, oraz mężczyźni po 65 roku życia mają prawo do skorzystania z emerytury częściowej. Jednak kwota takiej emerytury jest znacznie pomniejszona. Od stażu pracy uzależniony jest także wymiar urlopu wypoczynkowego. W przypadku osób, które nie przepracowały jeszcze 10 lat okres płatnego urlopu wynosi jedynie 20 dni, a pracownikom posiadającym co najmniej 10-letni staż pracy przysługuje 28 dni urlopu wypoczynkowego. Urlop można wykorzystać częściowo, a za nie wykorzystany urlop pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent pieniężny, uzależniony od liczby dni niewykorzystanego urlopu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here