Umowy o pracę to bardzo ważne dokumenty, w których zawarte są zasady panujące w danej firmie. Podpisując ją zgadzamy się z wszystkimi zawartymi w niej rzeczami. Dlatego przed podpisaniem warto dokładnie przeczytać umowę, żeby później nie było problemów.

Jakie są umowy o pracę?

Pierwszą jest umowa o dzieło. Jest ona zwarta na wykonanie konkretnej czynności. Taki rodzaj jest często stosowany w wielu firmach, szczególni takich, które zatrudniają dodatkowych pracowników na krótki okres czasu. Często firmy budowlane lub remontowe pracują w oparciu o umowę o dzieło. W restauracjach i hotelach w sezonie komunijnym część osób jest zatrudniana tylko na obsługę przyjęć. Wtedy najprostszym rozwiązaniem jest umowa o dzieło. Freelancerzy także rozliczają się w ten sam sposób, gdyż jest to najprostsze rozwiązanie. Pracodawca musi jedynie odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.

Jakie są umowy o pracę?Kolejna jest umowa zlecenie, która jak nazwa wskazuje jest zawierana na wykonanie jakiegoś zlecenia. Wiele firm zatrudnia pracowników właśnie na podstawie takiej umowy. Dotyczy to zarówno stałych pracowników, jak i tych sezonowych. W przypadku tej umowy pracodawca odprowadza za nas odpowiednie składki. Minusem umowy zlecenie jest to, że może ona zostać wypowiedziana w każdym dowolnym momencie bez okresu wypowiedzenia. Przez co pracodawca może nas zwolnić, a my zostaniemy bez pracy. Plusem może być to, że my także możemy odejść w każdej chwili, dlatego jest to przydatne gdy znajdziemy lepiej płatną pracę.

Ostatnie są umowy o pracę, które są zawierane na czas nieokreślony lub określony. Te drugie są z reguły stosowane gdy zaczniemy pracę w jakiejś firmie. Dzięki temu po okresie próbnym, który może trwać miesiąc lub więcej możemy dostać umowę na czas nieokreślony. Ma ona wiele korzyści. Pierwsza jest taka, że pracodawca odprowadza za nas wszystkie potrzebne składki. Najważniejszym atutem tego typu umów jest to, że nie możemy zostać wyrzuceni z dnia na dzień. Dzięki temu po otrzymaniu zwolnienia mamy zagwarantowany w umowie okres wypowiedzenia, który z reguły trwa około 2-3 miesiące. Dodatkowo jeśli pracodawca zwolni nas z powodu np. redukcji etatów, to możemy liczyć na odprawę w wysokości kilku miesięcznych pensji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here