Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest to jeden z najbardziej popularnych rodzaje prowadzenia działalności, dla przedsiębiorców, którym bardzo zależy na większym rozmachu działania. Najpopularniejsze firmy handlowe w naszym kraju są to właśnie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Są one cenione za to, że mogą bezpośrednio nadzorować jej działalność. Będąc wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jesteś w wygodniejszych sytuacji w porównaniu do na przykład osoby prowadzącej firmę jednoosobową. Dzieje się tak ze względu na to, że nie odpowiadasz za ewentualne zobowiązania swoim majątkiem osobistym. W jaki sposób założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku. Sprawdźcie! 

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/spolka-z-ograniczona-odpowiedzialnoscia/

1. Kapitał

Do założenia spółki potrzebujemy oczywiście kapitał w wysokości przynajmniej 5000 zł. Za wszystkie zobowiązania spółka odpowiada całym swoim majątkiem. Wyjątek stanowią członkowie zarządu firmy. 

W przypadku bezskutecznej egzekucji przeciwko spółce, właśnie członkowi zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania mają również możliwość do obrony. 

Najważniejszą władzą spółki jest zgromadzenie wspólników, działalność bowiem reprezentuje zarząd. Wspólnicy spółki mają prawo ustanowić zarząd oraz radę nadzorczą lub też komisję rewizyjna. 

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością musimy prowadzić pełna księgowość i dokonywać sprawozdań finansowych.

2. Skrót i nazwa

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nazwa może być dowolna. Jedynym wymogiem jest dopisek „Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”. Spółka posługuje się też skrótami „Sp z o.o. oraz „Spółka z o.o.”.

3. Umowa i rejestracja

Taką umowę jesteśmy w stanie sporządzić u notariusza ewentualnie przez internet. Przy tym drugim sposobie jednak w grę wchodzi tylko wkład pieniężny, a nie nieruchomościowy. Spółka należy rejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W dokumencie umowy musi znaleźć się między innymi: 

• nazwa spółki 

• lokalizacja podmiotu działalności

• czas trwania spółki 

• wysokość kapitału zakładowego

• liczba oraz wartość udziałów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała, musi być powołany zarząd oraz zniesienie wkładów pokrywające kapitał zakładowy.

Zobacz też: http://interactiveart.pl/wewnetrzna-motywacja-pracy-sposob-ja-stracic/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here