Dla wielu osób to właśnie akumulator jest jednym z najważniejszych elementów w całym pojeździe. Bez niego nie można uruchomić silnika, przez co jazda jest niemożliwa. Jeśli nie jest on sprawny, w samochodzie nie działa także całe jego elektroniczne wyposażenie, ogrzewanie, oświetlenie czy radio. Żywotność tego produktu wynosi około 5 lat, jednak jeśli będzie on w sposób niewłaściwie użytkowany, wówczas ten czas może się znacznie skrócić. Na to ile czasu podziała akumulator w danym pojeździe, zależy od wieku pojazdu, jego wyposażenia i modelu. Jaki akumulator wybrać do auta, postawić na tani model, czy może ten sprawdzony i polecany?

Na co zwrócić uwagę wybierając akumulator?

Pierwszym parametrem, na jaki trzeba zwrócić uwagę, są zalecenie producenta. Wskazuje on, jaką dokładnie baterię należy zastosować w danym modelu auta. Niekiedy pozwala on na zakup różnych pojemności akumulatora, wówczas wybór zależy od warunków klimatycznych. Większa pojemność sprawdzi się na intensywne i mroźne zimy, a mniejsza, jeśli warunki pogodowe w kraju są bardzo korzystne. Co ważne, akumulator musi mieć właściwe wymiary.

Rodzaje akumulatorów

  1. Kwasowo-ołowiowe- używane w starszych modelach samochodów. Baterie obsługowe, wyposażone w korki umożliwiające uzupełnienie elektrolitów. Doskonałe do niewielkich pojazdów, trwałe i odporne na głębokie rozładowanie. Nie są to również produkty drogie, jednak niosą ze sobą ryzyko zakwaszenia, mogące skrócić żywotność akumulatora.
  2. Akumulatory o podwyższonej wydajności (EFB, AFB, ECM) – odznaczającą się wyższą wytrzymałością cykliczną i możliwością obsługi większej liczby odbiorników. Sprawdzają się w pojazdach użytkowanych na krótkie trasy.
  3. Baterie AGM- 3 razy bardziej wydajne od akumulatorów standardowych, odporne na wstrząsy oraz wycieki, ponadto są to części całkowicie bezobsługowe. Polecane zwłaszcza do samochodów z systemem start-stop i do pojazdów z napędem hybrydowym.

Cena nie powinna być głównym kryterium w trakcie zakupu akumulatora. Jeśli producent poleca baterie AGM, należy wówczas liczyć się z wyższym kosztem. Tańsze są modele kwasowo-ołowiowe, jednak najważniejszą kwestią jest ich jakość. Należy przede wszystkim pamiętać o unikaniu akumulatorów nieznanych marek, o których nikt na rynku nie słyszał. Modele tak zwane no-name mogą okazać się bardzo złym zakupem i bardzo szybko ulec awarii. Akumulator musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb i zaawansowania technologicznego auta. Warto sięgać po renomowane marki cenione i znane na rynku, takie jak na przykład GP Batteries. Akumulatory tej firmy są bardzo często wybierane przez kierowców, którzy cenią sobie baterie za dużą wytrzymałość i bezproblemową pracę przez wiele lat. Cena nie jest ważnym kryterium, o wiele ważniejsze są odpowiednie parametry akumulatora i dostosowanie ich do danego pojazdu. Akumulator powinien być kupowany zawsze od sprawdzonego sprzedawcy, który dbał o jego prawidłowe przechowywanie. Bardzo ważny jest także jego poprawny montaż i właściwa eksploatacja.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here