Transakcje bezgotówkowe w naszym kraju rozwijają się w błyskawicznym tempie. Pierwszy raz w historii płaciliśmy, więcej razy kartami, niż wypłacaliśmy gotówki z bankomatów. Zależność tę wzięła pod lupę analiza Expandera.  

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/transakcje-bezgotowkowe/ 

Gotówka traci na atrakcyjności

Taki trend został zaobserwowany przez ekspertów już sporo czasu temu. Jednak to właśnie obecna sytuacja epidemii koronawirusa zdecydowanie popchnęła go w przód. Transakcje bezgotówkowe zyskały na ogromnej popularności.

Temu zjawisku zwraca uwagę analiza Expandera. Ocena opiera się na danych z Narodowego Banu Polskiego za II kwartał 2020 roku.

Według niej, od kwietnia do czerwca 2020 roku nasi rodacy wykonali 112 milionów wypłat z bankomatów. To najmniejsza liczba od 16 lat, czyli odkąd te dane zostały opublikowane.

Popularność transakcji bezgotówkowej w Polsce 

Popularność transakcji bezgotówkowych jest to jedno z licznych zjawisk, które zyskały przez pandemię koronawirusa. Idzie to w parze z cały czas rozwijającym się rynkiem e-commerce w Polsce. Rok 2020 jest bardzo znaczący dla rozwoju płatności bez użycia gotówki. Przełomowym momentem możemy uznać to, jak pod koniec 2019 r. wartość transakcji bezgotówkowych pokonała wartość wypłat z bankomatów. Obecnie ta liczba przewyższyła już łączną wartość wszystkich typów wypłat gotówkowych

Rozwija się handel w internecie co daje oczywiste korzyści płatnościom bezgotówkowym. Najbardziej popularne formy takich transakcji są to karty płatnicze, przelewy elektroniczne, a także płatności BLIK’iem.

Terminale płatnicze

Ponieważ używanie banknotów staje się coraz rzadszym zjawiskiem, automatycznie też, coraz rzadziej korzystamy z bankomatów. Urządzenia te znikają z ulic. W ciągu ostatniego roku ubyło 637 bankomatów. Przybywa natomiast liczba terminali płatniczych.

Sam Jarosław Sadowski ocenił, że widać ogromne tempo pojawiania się kolejnych terminali. Według Narodowego Banku Polskiego pod koniec czerwca działało 974 tysiące terminali płatniczych, ale Expander przypomina, że w lipcu Ministerstwo Finansów ogłaszało, że ich liczba przekroczyła już okrągły milion.

Zobacz też: http://www.baseprofit.pl/jakich-warunkach-splacimy-kredyt-tarcza-antykryzysowa/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here