Artykuł ten przybliży Ci nieco tego jak wygląda praca księgowego. Sprawdź co należy do jego codziennych obowiązków oraz jak wygląda hierarchia zawodowa w tej profesji. Być może jest to idealna praca dla Ciebie. Nie dowiesz się jednak dopóki sam tego nie sprawdzisz. Nie ma więc na co czekać. Zaczynamy! 

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/ksiegowy-jak-wyglada-praca/

Podstawowe obowiązki wynikające z pracy księgowego

Codziennymi obowiązkami takiej osoby będzie przede wszystkim prowadzenie ksiąg rachunkowych. Nie ma znaczenia czy pracujesz w firmie komercyjnej, fundacji, instytucji państwowej czy pracujesz dla klubu piłkarskiego. Księga taka jest to dokładna ewidencja wszystkich wydarzonych w przeszłości czynności finansowych. Będzie to zbiór wpłat, wypłat, zakupów oraz zysków. 

Twoim zadaniem będzie przygotowanie zestawienia finansowego opierającego się na podstawie bieżących obrotów pieniężnych wybranego przedsiębiorstwa. 

Dodatkowo do Twoich obowiązków będzie należało opracowanie danych księgowych. Inaczej mówiąc będą to dane dotyczące sytuacji majątkowej Twojego pracodawcy.

Twoje zatrudnienie w firmie polega na przeprowadzaniu wszystkich operacji finansowych, ich obsługa oraz ewidencjonowanie. 

Do Twoich zadań będzie należało również rozliczanie się z instytucjami takimi jak:Urząd Skarbowy, ZUS, NFZ oraz wszystkie współpracujące z daną firmą podmioty. Jako księgowy jesteś odpowiedzialny za prawidłowe przeprowadzenie wypłat dla pracowników w odpowiednim terminie.

Hierarchia zawodowa

Będąc zatrudnionym jako księgowy w zależności od stażu oraz posiadanych kompetencji możesz pracować na kilku szczeblach zawodowych. Będą to stanowiska takie jak: 

młodszy księgowy – na takim stanowisku najczęściej zatrudniani są młodzi księgowi, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową i zdobywają cenne doświadczenie. Będą zatrudnionym na takich warunkach możemy prowadzić bieżącą weryfikację rachunków i faktur, przygotowywać przelewy, a także nadzorować obieg dokumentów. Naszym zadaniem będzie również pomoc przy sporządzaniu raportów i współpraca z potencjalnymi audytorami.

samodzielny księgowy – jest to szczebel wyżej posadzony od tego wymienionego powyżej. Pracując na takim stanowisku możemy pochwalić się już nieco większym doświadczeniem oraz stażem pracy. Do naszych zadań będą należały czynności takie jak: dekret i księgowanie dokumentów, prowadzenie ewidencji podatkowej, współpraca z US, ZUS, NBP lub GUS. Dodatkowo dochodzą nam do tego zadania takie jak wykonywanie niezbędnych przelewów i przygotowanie deklaracji podatkowej. 

główny księgowy  jest to inaczej lider działu księgowości. Do jego obowiązków będzie należało nadzorowanie działania nam księgowych, reprezentowanie finansów firmy, a także prowadzenie operacji finansowych. Możesz też przeprowadzać kontrolę działań podległych nam pracowników. Na takie stanowisko potrzebujemy jednak dobrze sobie zapracować.

Zobacz też: http://interactiveart.pl/stanie-zarobic-ksiegowy/

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here