Faktoring to wyjątkowa usługa dedykowana przedsiębiorcom, której popularność w ciągu ostatnich lat dynamicznie wzrasta. Jest to najlepsza opcja dla osób, które miewają trudności z odzyskaniem należności od swoich kontrahentów. Czym dokładnie jest faktoring? Kim jest faktor i faktorant, czyli strony takiej umowy? Pakiet szczegółowych informacji na ten temat prezentujemy w poniższym artykule.
Czym jest faktoring?
Poważnym problemem wśród przedsiębiorców funkcjonujących w ramach rozmaitych branż jest konieczność długiego oczekiwania na opłacenie faktur przez kontrahentów. Okazuje się, że przedsiębiorcy są zmuszeni do wystawiania faktur z długim terminem płatności, ponieważ niekiedy tylko w ten sposób mają możliwość nawiązania współpracy. Z kolei bardzo długi czas oczekiwania na płatność prowadzi do tego, iż znacząco wzrasta ryzyko utraty płynności finansowej.
Na szczęście, obecnie istnieje niezwykle skuteczna, profesjonalna usługa, dzięki której można w łatwy sposób uniknąć zatorów płatniczych. Chodzi tutaj o faktoring, czyli sprzedaż faktur wyspecjalizowanemu podmiotowi zewnętrznemu. Taki podmiot wypłaca wówczas sprzedającemu fakturę określoną sumę pieniędzy, co stanowi ogromne ułatwienie i pomaga rozwiązać występujące zatory płatnicze. Strony takiej umowy określa się jako faktora i faktoranta.
Faktor – kim jest?
Mianem faktora określa się wyspecjalizowaną instytucję finansową zajmującą się świadczeniem usługi faktoringowej. Rolę faktora najczęściej pełni bank bądź firma faktoringowa specjalizująca się w takich usługach. Zadaniem faktora jest skupowanie wierzytelności od swoich klientów, wypłacanie środków, a następnie pozyskiwanie należności od kontrahentów swoich klientów.
Ta definicja to odniesienie do faktoringu w jego klasycznej formie, nazywanego faktoringiem jawnym. Faktorzy oprócz tego świadczą również usługi w zakresie faktoringu wymagalnościowego, cichego bądź zobowiązaniowego. Wielu faktorów, czyli tych wyspecjalizowanych firm, ma w swojej ofercie także pakiet innego rodzaju usług. Mowa tutaj na przykład o możliwości finansowania zakupów firmowych bądź wykupieniu jedynie pojedynczych faktur.
Faktorant – co to za osoba?
Drugą stroną umowy faktoringu jest faktorant. Mianem tym określa się przedsiębiorcę, który zdecydował się na skorzystanie z usługi faktoringu. Trzeba mieć na uwadze fakt, że z faktoringu mogą korzystać przedsiębiorcy posiadający wierzytelności oraz chcący je sprzedać w celu natychmiastowego uzyskania należności. Bardzo istotny warunek polega jednak na tym, że posiadana wierzytelność nie może być jeszcze wymagalna.
Oprócz tego, w umowie faktoringowej mogą znaleźć się dodatkowe warunki, jakie musi spełnić faktorant w celu uzyskania finansowania. W głównej mierze są one uzależnione od polityki instytucji finansowej udzielającej faktoringu a także konkretnych ustaleń pomiędzy stronami.
Szczegółowe informacje na temat umów faktoringowych dostępne są na https://pragmago.pl/porada/faktor-i-fakorant-strony-umowy-faktoringu/.