Średnia wartość samochodu, jaki jeździ po polskich drogach, to 23 tysiące złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że tylko połowa Polaków generuje oszczędności, a te najczęściej nie przekraczają dwukrotności comiesięcznej pensji, nic dziwnego, że nie stać nas na zakup pojazdu mechanicznego za gotówkę. Z pomocą przychodzą banki, które oferują kredyty samochodowe. Warto poznać szczegóły tego rodzaju zobowiązań.

Dla kogo kredyt na auto?

Okazuje się, że chociaż instytucje bankowe uznają polskich kredytobiorców za wypłacalnych i wiarygodnych, to jednak nie każdy potencjalny klient może skorzystać z ich ofert. Kredyt samochodowy zostaje udzielony tylko tym, którzy mają odpowiednią zdolność kredytową. Banki żądają zaświadczenia o dochodach, sprawdzają wpływy na konto, weryfikują raport BIK. Ci, którzy posiadają długi, raczej nie mają szans na współpracę.

Trzeba jednak zaznaczyć, że kredyt samochodowy to zobowiązanie celowe, a sam pojazd mechaniczny staje się dodatkowym zabezpieczeniem w ramach ewentualnej niewypłacalności kredytobiorcy. To dlatego takie zobowiązania udzielane są na preferencyjnych warunkach, przeważnie są sporo tańsze od standardowych kredytów gotówkowych na dowolny cel. Co ważne, o kredyt na auto starać się mogą zarówno klienci indywidualni, jak i firmy.

Kredyt samochodowy – specyficzne warunki umowy

Każdy bank realizuje własną politykę kredytową, przez co zobowiązania są inne. Należy dobierać je, uwzględniając własne potrzeby, ale i możliwości spłaty. Niektóre banki żądają wkład własny, inne akceptują jego brak, by udzielić kredyt na auto. Sam samochód może być nowy lub używany, pochodzić z salonu, komisu albo od prywatnego właściciela. Co istotne, kredytobiorca od razu staje się jedynym właścicielem pojazdu mechanicznego i może nim swobodnie dysponować. Może go wynajmować albo sprzedać, by na przykład uregulować zobowiązanie.

Wyróżnia się też sam proces zaciągania takiego kredytu. Wystarczy wniosek online z uwzględnieniem potrzeb oraz wskazanie konkretnego auta. Kredytobiorca najczęściej nie otrzymuje środków na jego zakup, ale te przekazywane są od razu sprzedawcy, zaś klient banku zobowiązuje się do spłaty rat w wyznaczonym terminie.

Ponieważ na rynku usług finansowych funkcjonują różnorodne oferty, zawsze dobrym pomysłem jest porównanie co najmniej kilku konkurencyjnych ofert. Z pomocą przychodzą rankingi kredytowe, które porównują bieżące propozycje. Chcąc nabyć auto z salonu albo z komisu, to te podmioty zwykle współpracują z wybranymi bankami i oferują kompleksową pomoc w załatwieniu wszelkich formalności. Nie ma jednak wątpliwości, że dzisiaj kredyt na samochód to produkt elastyczny, a każdy może dobierać jego warunki wedle własnych wymagań.

Kredyt samochodowy jest świetną opcją na finansowe wsparcie dla klientów indywidualnych, ale też dla firm, które rozszerzają flotę aut. Pamiętajmy jednocześnie, że banki oferują kredyt celowy nie tylko na samochód, ale też na motocykl, skuter, ciągniki, quady, łodzie czy inne pojazdy mechaniczne, dzięki czemu można uzyskać finansowanie wedle indywidualnych potrzeb.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here