Do dzisiaj kominiarz bardzo często kojarzy się ludziom z panem w czarnym fraku i z ubrudzonymi dłońmi, a kominy – ceglanymi wieżami. A jak jest naprawdę?

Technologia tak ma

Już po samej konstrukcji kominów oraz umiejscowieniu wentylacji doskonale widać, że technika poszła znacząco do przodu. Kominiarze nie zajmują się wyłącznie czyszczeniem szybów, żeby mógł do nich wejść święty Mikołaj; ich praca jest dużo bardziej skomplikowana i wymaga specjalistycznej wiedzy.

Żeby to potwierdzić wystarczy spojrzeć na ceny sprzętu pomiarowego. Ceny kamer inspekcyjnych mieszczą się w granicach od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych; bardzo często owe urządzenia wyposażone są w ekrany, oświetlacze, pojemne karty pamięci i wiele innych dodatków. To wszystko dlatego, że konstrukcja pionów wentylacyjnych przeszła głęboką przemianę – gdyby nie ona, nie dałoby się budować ogromnych i przy tym dobrze wentylowanych bloków.

Kominiarz przyszłości

Tym bardziej dziwi, że w społeczeństwie zawód kominiarza wciąż postrzegany jest raczej negatywnie; zaawansowanie obecnego sprzętu stawia go zdecydowanie bliżej lekarza gastroenterologa niż mechanika samochodowego. Kamery inspekcyjne są przecież wyposażone również w licznik metrów, który nierzadko posiada dwie drogi pomiaru odległości oraz dwie obrotowe głowice – jedną w pionie i jedną w poziomie.

Co więcej, kamery inspekcyjne bardzo często posiadają – na przykład – szafirowe szkło obiektywu, które ułatwia obserwacje w najtrudniej dostępnych miejscach. Oprócz obiektywu znajduje się w kamerze również mikrofon, który służy do nagrywania notatek głosowych.

Saper w cywilu

Wszystko to razem – obowiązki i potrzeba obsługi skomplikowanego sprzętu – sprawia, że zawód kominiarza nie jest już taki fizyczny jak kiedyś; dzisiaj nierzadko zakłady kominiarskie mają do sprawdzenia tysiąc pięćset mieszkań w ciągu jednego dnia, do dyspozycji zaś – sześciu ludzi.

Z tych przyczyn nowoczesne instalacje wyposażone są w systemy, które w miarę swoich możliwości samoczynnie czyszczą szyby. Oczywiście, nie wyklucza to w żadnym momencie jakiejś awarii, ale zwykle do wymiany są tylko filtry, a kominiarz jest swojego rodzaju lekarzem, który dogląda, żeby nic innego się nie zepsuło.

Kamery inspekcyjne dostępne są w ofercie Pascal s.c..

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here