W dużych polskich miastach panuje teraz istny wyścig szczurów. Wszyscy prześcigają się w zawodowych osiągnięciach i zdobywaniu coraz lepszych stanowisk. W największych korporacjach, w których zwykle też najwięcej się zarabia, często nie ma mowy o nawiązywaniu przyjaźni czy nawet utrzymywaniu w miarę pozytywnych relacji ze współpracownikami, albowiem wszyscy ze sobą rywalizują i każdy czeka na to, by wygryźć wyżej postawioną osobę z jej stanowiska. Jeżeli nie jest się gotowym na branie udziału w tego typu cwanych akcjach, raczej nie jest się gotowym na życie w większym mieście, a już na pewno nie w Warszawie. Całe szczęście nie ona jedyna zapewnia ludziom optymalne warunki do rozwoju zawodowego. Robi to także rynek pracy w Przemyślu. Wbrew temu, co często sądzi się o mniejszych polskich miastach, w wielu przypadkach nie odbiegają one swoją wartością od dużo większych miast pokroju Warszawy, Wrocławia czy Krakowa. I to nawet pod względem ewentualnych dochodów. Co prawda w mniejszym mieście zawsze zarobi się mniej niżeli w tym dużym, ale w takim mieście znacznie niższe są koszty utrzymania, więc koniec końców wychodzi na jedno i to samo.

Duże miasta nie dla każdego

Ludzie często zresztą wyprowadzają się do tych największych polskich miast tylko dlatego, że wszyscy to robią. Nie zastanawiają się jakoś szczególnie mocno nad swoją decyzją. Idą po prostu za tłumem i uznają, że skoro większość traktuje przeprowadzkę do Warszawy jak praktyczną trampolinę do życia w szczęściu i luksusie, to miejskie życie rzeczywiście musi być wspaniałe. A tak wcale nie jest. Warszawą początkowo można się zachłysnąć, ale zwykle tylko na początku, bo im dłużej czasu się w niej spędza i im bardziej się ją poznaje, tym wyraźniej dostrzega się wady życia w tym mieście, a jest ich naprawdę sporo. Pierwsza rzecz – korki. W Warszawie nie da się normalnie poruszać po drogach, więc jeśli chce się dojechać do pracy na czas, trzeba wyjechać z domu nieraz i o szóstej rano, nawet jeśli ma się do tej pracy zaledwie pięć kilometrów, a zaczyna się ją dopiero po siódmej. Na tym miejskie problemy się nie kończą. Teoretycznie w Warszawie łatwo o zdobycie pracy, ale trudno już o utrzymanie raz zdobytej posady. Powszechne są próby wygryzania współpracowników i stawiania im kłód pod nogi. W takich dużych miastach nieraz trzeba dosłownie przepychać się łokciami, by cokolwiek większego osiągnąć, a nie każdy jest na to gotowy.

Małe miasta = przyjemne życie

W małych miastach życie bywa natomiast dużo przyjemniejsze. Prowadzi się je znacznie wolniej i już to sprawia, że człowiek czuje się mniej zestresowany, a dzięki temu staje się szczęśliwszy. Tutaj rzadko kiedy trzeba pracować pod presją czasu. Oferty pracy w Przemyślu w serwisie pracy Gowork na ogół są ofertami wystawianymi przez mniejsze firmy, często firmy rodzinne bądź takie, w których załogę pracowników tworzą przyjaciele lub dobrzy znajomi, dzięki czemu niewiele ma to wspólnego ze sposobem działania w takich klasycznych korporacjach, w których prawie zawsze prędzej czy później dochodzi do rozpoczęcia tzw. „wyścigu szczurów”. A to ważne, by pracować w miłym miejscu. Dawniej praca stanowiła tylko jakiś wybrany element życia, podczas gdy teraz nierzadko staje się dosłownie całym tym życiem, dlatego głupio by było, gdyby trzeba było chodzić do niej wyłącznie z przymusu i jedynie z myślą o tym, że bez niej nie miałoby się za co żyć. Miejsce pracy może być przyjaznym dla ludzi środowiskiem. Taką rolę odgrywają właśnie zakłady pracy występujące w Przemyślu. Osoby przyzwyczajone do sposobu działania i metodyki pracy dużych korporacji, na pewno zostaną pozytywnie zaskoczone tym, w jakich warunkach pracuje się w mniejszych miastach.

Ostateczne porównanie

Pomimo tego wszystkiego, co zostało przed chwilą powiedziane, a raczej napisane, nie można jednak powiedzieć, że tylko życie w małym mieście ma sens i tylko ono potrafi być udane. To wszystko zależy od osobistych preferencji. Większa ilość osób najprawdopodobniej lepiej poczuje się w mniejszym mieście, ale wśród Polaków zdarzą się i takie wyjątki, dla których życie w wiecznie ruchliwej i goniącej gdzieś Warszawie okaże się prawdziwym spełnieniem marzeń. Zawsze warto myśleć po prostu o swoich potrzebach. Zamiast robić to, co robią inni, skupić się na własnych pragnieniach i na tym, jak chciałoby się prowadzić swoje życie. Trzeba też do tych pragnień odpowiednio się dostosować. Jeżeli dla kogoś te przeciętne zarobki w Przemyślu nijak nie są satysfakcjonujące, taka osoba rzeczywiście lepiej zrobi, gdy od razu pomyśli o wyjeździe do Warszawy. Nie każdy marzy jednak o nie wiadomo jak dużych dochodach. Dla wielu osób cenniejsze od dużych pieniędzy jest po prostu spokojne i przyjemne życie, które można wieść w spokojnej i przyjemnej okolicy. Wszystko jest więc kwestią posiadanych priorytetów, które w każdym przypadku i u każdej osoby mogą wyglądać inaczej. Człowiek powinien jednak wiedzieć, jakimi wartościami chce kierować się w życiu. Dzięki temu będzie w stanie właściwie to życie poprowadzić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here