System ERP w przedsiębiorstwie

0
3654

Systemy ERP to, w dużym uproszczeniu, narzędzia informatyczne służące do zarządzania wszystkim procesami jakie mają miejsce w przedsiębiorstwie. Od stanów magazynowych, poprzez produkcję, planowanie zakupów, dystrybucję, po operacje kadrowo-płacowe. System ERP dzięki centralnej bazie danych jest w stanie śledzić wszystkie procesy zachodzące w przedsiębiorstwie. Umożliwia to ich optymalizację, co szybko przekłada się na usprawnienie działania firmy i wzrost zysków.

Wdrożenie systemu ERP w firmie to przeważnie spora inwestycja i wiele firm decyduje się na taki krok w momencie, kiedy w przedsiębiorstwie już stwierdzono nieprawidłowości (na przykład w stanach magazynowych). Analizując korzyści, jakie niesie ze sobą wdrożenie tego systemu w sprawnie działającej firmie, łatwo dojść do wniosku, że im wcześniej system zostanie wdrożony, tym lepiej.

Dużą zaletą systemów ERP jest ich modułowość. Dzięki takiej budowie możliwe jest stopniowe wdrażanie oprogramowania, zaczynając od najbardziej kluczowych sektorów. Pozwala to na rozciągnięcie inwestycji w czasie przy jednoczesnym poznawaniu oprogramowania i odczuwaniu korzyści jakie płyną z jego stosowania.

Wdrożenie ERP – korzyści

Wykorzystanie systemów ERP szybko i skutecznie optymalizuje funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Korzyści są widoczne w funkcjonowaniu każdego kluczowego sektora. Sprzedaż, zakupy, obsługa magazynu i logistyka, produkcja, zintegrowana platforma B2B czy wreszcie kadry i płace. Zarządzanie każdym z tych sektorów wymaga dostępu do informacji oraz jej sprawnego przepływu z sektora do sektora.

Sprawne zarządzanie informacją i jej przepływem to kwestia kluczowa dla sprawnego działania skomplikowanego układu jakim jest przedsiębiorstwo. Dysponując systemem ERP przedsiębiorca dostaje dostęp do narzędzia, które jest w stanie dostarczyć mu wszystkich niezbędnych do sprawnego zarządzania informacjami.

System ERP – oszczędność czasu i ulicy

Dzięki wdrożeniu ERP możliwe jest na przykład optymalizowanie stanów magazynowych pod względem zapotrzebowania na poszczególne materiały z uwzględnieniem zamówień od klientów i dostawców. Pozwala to zaoszczędzić zarówno przestrzeń magazynową, jak i fundusze, które w obecnej chwili mogą przydać się w innym miejscu. W połączeniu z mobilnymi terminalami, w które wyposażeni są pracownicy magazynu, pozwala to na stałe monitorowanie magazynu i potrzeb materiałowych. Proste w obsłudze terminale mobilne pozwalają na dużo szybsze szkolenie nowych pracowników. Dzięki centralnemu sterowaniu zadaniami poszczególnych magazynierów praca przydzielana jest równomiernie.

Manager korzystający z systemu ERP na tablecie

Integracja systemu ERP z platformą B2B

System ERP może zostać zintegrowany z platformą B2B. Ma to szczególne znaczenie dla firm prowadzących działalność hurtową. Platforma B2B to istotne wsparcie dla procesu sprzedaży i obsługi klienta.

Wdrożenie systemu ERP niesie ze sobą dużo korzyści. Aby tak się rzeczywiście stało system musi być dopasowany do profilu działalności firmy. To specjalistyczne narzędzie, które musi zostać wdrożone przez profesjonalnych konsultantów. Spełnienie tych dwóch warunków pozwoli na efektywne wykorzystanie ogromnych możliwości tego oprogramowania.

Opracowany przez firmę ODL system ERP odróżnia się od innych oferowanych na rynku programów ERP poprzez:

  • łatwe w obsłudze okno POS
  • możliwością integracji z popularnymi platformami e-commerce
  • doskonałą ergonomią.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji o systemie ERP i chciałbyś poznać różnicę jaka jest pomiędzy systemami ERP a CRM, to koniecznie przeczytaj artykuł: System ERP – czym różni się od CRM?

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here