Telewizja 4K to telewizja emitowana w nowej rozdzielczości, która jest wyższa od dotychczas dostępnych HD. Jej nazwa wskazuje na jakość wyświetlanego obrazu: 4K to inny sposób zapisu wartości 4000, czyli przybliżonej ilości pikseli znajdujących się na jednej poziomej linii obrazu. W przypadku telewizji wartość ta wynosi dokładnie 3840 pikseli (obraz kinowy zawiera ich 4096). Na wysokość format ten mieści 2160 pikseli, a zatem łącznie w każdej chwili na ekranie „widzimy” 8 milionów pikseli. „Widzimy” to oczywiście przenośnia, bo w tym formacie piksele są tak małe, że nie da się ich dostrzec gołym okiem. Dzięki temu otrzymujemy obraz niezwykle ostry, wyraźny i żywy.

Telewizja w 4K?

Czy w tym formacie dostępna jest już w Polsce telewizja? Poznań, Warszawa czy Kraków są miastami, w których na tak postawione pytanie można udzielić twierdzącej odpowiedzi. Dostawcy telewizji kablowej mają w swojej ofercie dekodery działające w jakości 4K.

Warto jednak zastanowić się nad dostępnością tego formatu, czyli nad tym, czy stacje telewizyjne emitują programy z tak wysoką jakością obrazu. W tej chwili jeszcze nie – choć jest to pewnie kwestia czasu i warto już dziś zaopatrzyć się w technologię przyszłości. Nie znaczy to jednak, że dekodery 4K i telewizory obsługujące ten format do niczego dziś się nie nadają. Po pierwsze – taki format obsługuje telewizja cyfrowa i platformy typu YouTube, które już spokojnie możemy oglądać na swoich ekranach. Po drugie – nowoczesne urządzenia wykorzystują odpowiednie technologie pozwalające na podwyższanie jakości obrazu w czasie rzeczywistym. A zatem materiał emitowany w niższej jakości będzie podrasowywany tak, by możliwe było wyświetlanie go w rozdzielczości 4K.

Interesuje cię taka telewizja? Poznań ma dostawcę, który może ją zapewnić – to INEA, jednak jeśli mieszkasz w innej części Polski, tam także możesz znaleźć podobne usługi, na przykład przez platformę Canal+.

Co oprócz dobrej jakości obrazu?

Poprawa jakości obrazu to jedno, ale nie należy zapominać, że technologia 4K stosowana jest w nowoczesnych urządzeniach, które wprowadzają także inne rozwiązania. Dzięki nim zupełnie inaczej zaczyna funkcjonować telewizja. Poznań dzięki wspomnianemu dostawcy może cieszyć się z modemu pozwalającego na zatrzymywanie programu, jego nagrywanie czy przewijanie. To unikalne rozwiązania, które znacząco podnoszą komfort oglądania telewizji. Możesz sobie zrobić przerwę za każdym razem, kiedy zechcesz wyjść do kuchni czy łazienki. Możesz puścić powtórkę fragmentu meczu zawsze wtedy, kiedy masz na to ochotę. A gdy nie ma cię w domu podczas emisji ulubionego serialu – żaden problem, wystarczy go nagrać.

To sprawia, że standard 4K faktycznie przyczynia się do rewolucji na rynku telewizji, sposobów jej dostarczania oraz – oglądania!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here