Inwestowanie nadwyżek swoich oszczędności jest najbardziej polecanym sposobem zarządzania finansami. Eksperci polecają, aby nie lokować wszystkich swoich pieniędzy w jednym instrumencie, lecz dzielić nadprogramowe oszczędności i wkładać je w różne dobra. Jednym z nich są fundusze inwestycyjne. Czy w dzisiejszych czasach są one opłacalną inwestycją?

Czym w ogóle jest inwestowanie?

Inwestowanie to przeznaczanie nadwyżek swoich oszczędności na różne cele, służące pomnażaniu kapitału. Zawsze wiąże się ono z ryzykiem – nigdy nie sposób przewidzieć, jak zachowa się gospodarka rynkowa w ciągu najbliższych miesięcy, i jak tym samym będzie się kształtowała wartość pieniądza. Nie istnieją więc stuprocentowo bezpieczne sposoby na inwestowanie. Istnieją natomiast instrumenty, które znacznie obniżają ryzyko inwestycji, a jednym z nich są fundusze inwestycyjne, w których wpłacone przez akcjonariuszy pieniądze są zarządzane przez profesjonalistę, który zajmuje się ich obrotem.

Jak inwestować w fundusze?

Inwestowanie w fundusze przypomina grę na giełdzie. Akcjonariusz wykupuje akcje danego funduszu, a następnie obserwuje sytuację na rynku i bądź to dokupuje kolejne, bądź wycofuje akcje. Istnieje możliwość samodzielnego inwestowania w fundusze, polegająca na zakupie jednostek uczestnictwa funduszy przez internet, na specjalnych platformach sprzedażowych. Można także wybrać się do doradcy finansowego, na przykład w swoim banku, i wówczas on zajmie się kwestią zakupu funduszy i będzie prowadził inwestycję pod nasze możliwości i potrzeby. Oba te rozwiązania mają niewątpliwie swoje wady i zalety. Wadą w przypadku wyboru doradcy finansowego jest konieczność uiszczenia opłaty dystrybucyjnej i mniejsza samodzielność w zarządzaniu akcjami. Zaletą – możliwość inwestowania bez angażowania w to swojego czasu, a jedynie przez zaangażowanie środków. Samodzielne inwestowanie zwalnia z opłaty dystrybucyjnej i pozwala na większą dyspozycyjność, ale jednocześnie nakazuje trzymanie ręki na pulsie i doskonałe orientowanie się w sytuacji na rynku.

Czy to bezpieczny sposób inwestowania?

Jest to przede wszystkim inwestycja, która zawsze niesie za sobą pewne ryzyko utraty kapitału – gdy akcje zakupionych funduszy idą w dół. Można też oczywiście bardzo wiele zyskać, gdy uda się zakupić dużą ilość dobrych akcji w odpowiednim momencie. Nie można więc stwierdzić ze stuprocentową pewnością, że jest to bardzo bezpieczny sposób inwestowania. Jest jednak bardzo elastyczny, gdyż swoje pieniądze można w dowolnym momencie dokładać i wyjmować, nie wymaga on też posiadania wielkiego kapitału, bo inwestowanie można zaczynać od stosunkowo niewielkich kwot. Dla inwestujących po raz pierwszy przydatna będzie z pewnością jedna rada – nie należy wkładać w fundusze inwestycyjne, ani w jakiekolwiek inwestycje, oszczędności swojego życia. Część pieniędzy warto odłożyć na poduszkę bezpieczeństwa, a w fundusze zainwestować tylko pieniądze, co do których mamy pewność, że w najbliższym czasie nie powinny nam być potrzebne. Tym sposobem inwestowanie w fundusze może się okazać o wiele bezpieczniejsze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here