Każda firma na pewnym etapie swojego rozwoju powinna zainteresować się wdrożeniem systemu ERP. Dobrze dobrany otwarty system ERP pozwoli w znaczący sposób ułatwić nadzór nad czynnikami sprawiającymi problemy w rozwijających się firmach (kontrola kosztów, klasyfikacja produktów, wsparcie działów na każdym etapie produkcji). Jak wybrać odpowiedni system ERP?

Wdrożenie systemu ERP

Szukając odpowiedniego systemu ERP i planując jego projekt wdrożeniowy, kierownictwo spółki powinno skupiać się głównie na celach i planach rozwoju spółki. Nie ma tu miejsca na sentymenty i subiektywne odczucia, gdyż wybór złego systemu może nie tylko nie ułatwić obsługi firmy, ale nawet mocno ją skomplikować. Przed dokonaniem wyboru należy koniecznie rozważyć następujące zagadnienia:

  • Powody wdrożenia systemu ERP – Przed wprowadzeniem do swojej firmy systemu ERP, należy koniecznie przemyśleć wszystkie za i przeciw tego czynu. Jest to ogromna inwestycja, która niesie za sobą wiele skutków i wymaga niemalże całkowitego przebudowania wypracowanego modelu biznesowego.
  • Wymagania stawiane systemowi ERP – Najważniejszy punkt do przeanalizowania podczas wybierania systemu ERP. W tym momencie trzeba dokonać wyboru, co jest najważniejsze dla firmy. Jeśli interesuje nas zarządzanie procesami za pomocą ERP, musimy znaleźć system, który przeznaczony jest przede wszystkim temu celowi. Nie oznacza to oczywiście, że nie będzie on pomocny w innych sytuacjach. Kierownictwo spółki powinno określić kluczowe wymagania wobec oprogramowania i opisać je w jak najdokładniejszych słowach.
  • Korzyści wynikające z wprowadzenia systemu ERP – Wymagania biznesowe wobec systemu ERP to jedno, ale korzyści wynikające z jego wprowadzenia są tu najważniejsze. Sam proces wdrożenia ERP powinien skupiać się nie tylko na automatyzacji wadliwych procesów, ale przede wszystkim na ich optymalizacji, poprawie efektywności i wydajności. Nawet najlepszy system nie będzie bowiem w 100% skuteczny, jeśli wszystko inne będzie funkcjonowało wadliwie.
  • Zwrot z inwestycji w system ERP – Jest to bardzo trudne zagadnienie, którego nie da się całkowicie poprawnie przeanalizować. Warto jednak zrobić szacunkowe obliczenia, opierając się na kosztach wprowadzenia systemu do firmy i potencjalnych jego korzyściach. Analiza finansowa powinna uwzględniać wszelkie ukryte koszty i ryzyko spadku produktywności po uruchomieniu produkcji. Badanie rentowności powinno być wykonane dla każdego potencjalnego dostawcy, z którym zamierzamy w przyszłości współpracować.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here