Trafiłaś po raz kolejny na kwarantannę albo masz przymusowy zastój w pracy? Warto dobrze spożytkować ten czas. Jeśli szydełkowanie cię denerwuje, a seriale nużą, sięgnij po języki obce. To idealny czas, by rozpocząć nową przygodę, na przykład z nauką języka niemieckiego.

Gdzie używa się niemieckiego?

Językiem niemieckim posługuje się 128 milionów osób, a dla 105 milionów jest to język ojczysty. Niemiecki to jeden z urzędowych języków Unii Europejskiej, ale wyobraź sobie, że dogadasz się w nim, gdybyś pojechała do… Namibii!

Oczywiście, niemiecki będzie brzmiał trochę inaczej w Szwajcarii, a inaczej w Austrii, inną wymowę mają mieszkańcy Północnych Niemiec, a jeszcze inną – Niemcy z Kolonii czy z Monachium. Wystarczy jednak, że nauczysz się standardowej wersji.

Precz z perfekcjonizmem

Początkowo mogą cię przerażać tasiemcowe rzeczowniki złożone, wymowa wszechobecnych umlautów i zupełnie inna budowa zdania. Aby się oswoić z językiem, słuchaj na przykład bajek czy audiobooków dla dzieci. Ich język będzie prosty i dzięki temu oswoisz się z budową zdań używanych w codziennych sytuacjach.

Nauka języka niemieckiego dobrze wchodzi w towarzystwie. Jeśli przez kwarantannę nie możesz wychodzić z domu i wybrać się na kurs niemieckiego, poszukaj w swoich okolicach native speakera. Możecie przecież spotykać się online, a twój językowy pomocnik podpowie ci, nad czym możesz popracować, a co już opanowałaś.

Liczy się systematyczność

Nauka języka niemieckiego – ale też każdego innego języka obcego – nie przyniesie pożytku, jeśli nie będzie prowadzona systematycznie. Zamiast rzucać się na podręcznik raz w tygodniu, wyrób w sobie nawyk uczenia się codziennie choćby przez 15 minut. Możesz przecież słuchać niemieckich audiobooków, piosenek, kanałów telewizyjnych lub radiowych, mieszając w garnkach, a kiedy już skończy się kwarantanna, przeglądać fiszki w autobusie w drodze do pracy.

Inny sposób na zapamiętywanie to chociażby karteczki samoprzylepne z trudnymi słówkami (lub zwrotami) rozłożone w widocznym miejscu, na przykład na lustrze w łazience, na ekranie komputera czy na szafkach w kuchni. Powtarzaj, słuchaj, ćwicz, rozmawiaj i bądź dobrej myśli – w końcu, jak to mówią w Niemczech: Übung macht den Meister!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here