Od tego jaki kierunek studiów wybierzemy zależy naprawdę sporo. Nic więc dziwnego, że osoby, które stoją przed tym dylematem, często nie wiedzą tak naprawdę, czego spodziewać się po poszczególnych kierunkach. Jednym z nich jest dziennikarstwo. Studia na tym kierunku wydają nam się przygotowywać wyłącznie do pracy w redakcjach gazet. Tymczasem możliwości, jakie mają absolwenci tego kierunku, są znacznie szersze. Przekonajmy się jakie.

Dla kogo dziennikarstwo to idealny kierunek?

Dziennikarstwo to studia, które nie są idealnym wyborem dla każdego. Interdyscyplinarny charakter tego kierunku oraz skupienie się przede wszystkim na przedmiotach humanistycznych sprawia, że osoby, które posiadają umysł ścisły, mogą źle czuć się z natłokiem informacji, które trzeba przyswoić.
Dziennikarstwo jest za to świetną opcją dla wszystkich osób, które potrafią i lubią pisać, tworzą różnego rodzaju treści, interesują się aktualnościami z różnych dziedzin, są otwarte i komunikatywne.

Czego uczy dziennikarstwo?

Dziennikarstwo – studia przygotowują studentów do pracy w szeroko pojętych mediach – zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Na tym kierunku możemy spodziewać się zajęć z najnowszej historii świata, bloków językowych, elementów socjologii i kulturoznawstwa oraz oczywiście sporo zajęć mających na celu wykształcenie poprawnego warsztatu pisarskiego. 

Co brane jest pod uwagę przy rekrutacji na studia dziennikarskie?

Obecnie większość uczelni, które oferują swoim studentom możliwość studiowania dziennikarstwa, nie przeprowadza żadnych dodatkowych egzaminów rekrutacyjnych, a podstawowym czynnikiem, który decyduje o przyjęciu, są wyniki matur. Zwraca się uwagę na osiągnięte wyniki z egzaminu z języka polskiego oraz języka nowożytnego. Część osób chcących studiować dziennikarstwo decyduje się na dodatkowy egzamin z drugiego języka obcego lub zdawanie matury z wiedzy o społeczeństwie. Nie jest to jednak konieczne, choć może pomóc.

Perspektywy pracy po ukończeniu dziennikarstwa

Jak już zostało wspomniane, stawiając na dziennikarstwo wybierasz studia, które dają wiele możliwości podjęcia pracy zawodowej. Poza prasą, telewizją czy radiem otwiera się przed tobą szansa zatrudnienia w nowoczesnych mediach internetowych. Redakcje newsowe, portale internetowe i strony branżowe bardzo chętnie zatrudniają osoby, które posiadają warsztat dziennikarski i potrafią pisać nie tylko poprawnie, ale również angażująco. Bardzo wielu absolwentów dziennikarstwa studia kończy po to, by móc pracować w agencjach marketingowych i zajmować się np. tworzeniem artykułów sponsorowanych. Zatrudnienie znajdziesz również w agencjach prasowych oraz PR. Słowem, możliwości, jakie daje ten kierunek studiów, są bardzo szerokie.

Śmiało można stwierdzić, że dziennikarstwo to studia, które dają wiele możliwości nie tylko osobom marzącym o tym, by przygotowywać własne reportaże czy prowadzić wywiady, ale również wszystkim tym, którzy interesują się światem, informacją i szukają interdyscyplinarnego kierunku studiów, który da im wiele cennych umiejętności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here