Praca licencjacka to dla wielu osób bardzo stresujący temat. Jedna z ważniejszych prac w ich życiu, do tego bardzo wymagająca. Istnieją reguły, których należy się sztywno trzymać, aby praca w ogóle została dopuszczona do oceny. No tak, do oceny, ale do tego musi być przecież dobra. Jeśli poświęcamy jej tyle czasu, to chcielibyśmy poczuć się docenieni i wyróżnieni. Dlatego pisanie takiej pracy należy zacząć jak najszybciej jest to możliwe. Za promotorem naszej pracy rozglądajmy się więc już od pierwszego roku, być może jest ktoś, z kim łączą nas zainteresowania, ktoś kogo lubimy. Tak samo powinniśmy zrobić z tematem. Myśleć już od początku, który aspekt studiów najbardziej nas interesuje. Z doświadczeń absolwentów wynika, że myślenie nad samym tematem pracy zajmuje tygodnie. Dlaczego? Zapewne przez to, że musi nam ten temat odpowiadać, chcemy mieć pewność ze mu podołamy, oraz, że mamy dostęp do odpowiedniej ilości materiałów aby ten temat wyczerpać lub dostatecznie opisać.

No więc – Praca licencjacka jak pisać?

No więc - Praca licencjacka jak pisać5Należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy, o której studenci nie pamiętają przez całe studia, pisząc zwykłe prace zaliczeniowe. Są to mianowicie przypisy. Przypisy to te małe wyjaśnienia lub opisy źródeł, które umiejscowione są na dole książki, zawsze są ponumerowane. Ich celem jest właśnie to aby wiadomo było skąd autor czerpie wiadomości. Jest to wymóg pracy licencjackiej, także powinniśmy to ćwiczyć przez cały okres naszego studiowania. Przypisy umieszczamy obok fotografii lub grafik, przy cytatach czy myślach innych autorów.

Unikalność

Kolejna rzecz to unikalność pracy – nie może być ona kopią innej. Jeśli wykładowca przyłapie nas na takim występku, grozi nam wydalenie ze studiów, brak możliwości ich zaliczenia oraz inne konsekwencje prawne, które wykraczają już poza nasz uniwersytet. Stosować należy przy pisaniu synonimy. Nie może w tekście pojawiać się za dużo tych samych wyrazów, gdyż wygląda to nieestetycznie i wpływa na ocenę oraz wygląd tekstu. Internet jest świetnym miejscem do zdobywania informacji, jednak tym najlepszym nadal pozostają książki. Jeśli będziemy czerpać informacje na przykład z Wikipedii, istnieje szansa, że przypisy w niej zastosowane są niepoprawne, w konsekwencji czego to my będziemy mieć problemy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here