Każdy pracownik doskonale wie, jak ważne jest legitymowanie się odpowiednim stażem pracy. To właśnie od tego miernika zależy wiele uprawnień pracowniczych, między innymi prawo do przedwczesnej emerytury czy do urlopu wypoczynkowego. Bardzo ważne jest, aby staż był wyliczany w optymalny sposób. W innym przypadku wszelkie obliczenia będą całkowicie bezużyteczne i nie będziemy mogli skutecznie się na nie powoływać w dziale kadr lub innej komórce organizacyjnej firmy, która zajmuje się sprawami pracowniczymi.

Staż pracy jak liczyć?

Staż pracy jak liczyć?Jeżeli nie wiemy jak liczyć staż pracy, powinniśmy w tej mierze odwołać się do powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy. To właśnie kodeks pracy jest ustawą, z której jednoznacznie wynika, jak dokładnie obliczyć ten miernik. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wykształcenie które posiadamy. Lata nauki szkolnej można z powodzeniem wliczyć do ogólnego stażu pracy. Im bardziej zaawansowana była nasza edukacja, tym większe doświadczenie mamy w oczach ustawodawcy. Najbardziej znaczące jest ukończenie nauki na uczelni wyższej, ponieważ w tym przypadku możliwe jest dodanie aż 8 lat nauki do ogólnego stażu pracy. Problem pojawia się w sytuacji, gdy pracownik w trakcie nauki na studiach pracował. Wtedy wybierany jest wariant, który w danej sytuacji dla pracownika jest bardziej korzystny.

Okresy nieskładkowe

Trzeba pamiętać o tym, że do ogólnego stażu pracy możliwe jest wliczenie licznych okresów nieskładkowych. Do najbardziej znaczących zalicza się świadczenie osobistej pracy w gospodarstwie domowym rodziców. Bardzo ważne jest jednak, aby zostało to należycie udokumentowane. Jeżeli zgłoszą się świadkowie, możliwe będzie łatwe wykazanie takiej pracy, a tym samym zatrudniony w zakładzie radca prawny będzie zobligowany do wliczenia tego czasu do stażu pracy. Ponadto w sytuacji, gdy dany pracownik wcześniej odbywał roboty interwencyjne lub został skierowany na staż u danego pracodawcy, możliwe jest doliczenie także tych okresów. Możliwości jest wiele, dlatego warto przeczytać kodeks pracy i sprawdzić, jakie uprawnienia nam przysługują.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here