Zrozumienie dzisiejszego kapitalistycznego systemu było niemożliwe bez poznania przynajmniej części historii gospodarczej Europy sprzed rewolucji przemysłowej. Wiele osób, które zgłębiają dawne dzieje zainteresowane będą co to jest praca nakładcza i dlaczego miała tak ogromne znaczenie na losy świata.

Co to jest praca nakładcza?

Zazwyczaj kojarzymy średniowiecze z cechami rzemieślniczymi, których siedziby znajdowały się w miastach. Mistrz danego cechu przyjmować do siebie uczniów, którym przekazywał wiedzę, która umożliwiała im później otworzenie własnego warsztatu. Ogół ludności zajmującej się daną działalnością tworzył cech, w ramach którego ustalane były ceny minimalne czy też liczba przyjmowanych uczniów. Nie łatwo było dostać się do cechu. Ponieważ regulowały całość miejskiej produkcji danego produktu, miały swego rodzaju monopol. Sytuacja zmienia się już od późnego średniowiecza, a szczególnie widoczna jest na początku ery nowożytnej.

Co to jest praca nakładcza?Zwłaszcza w miastach włoskich i niderlandzkich aktywizowana jest grupa biednych chłopów lub mieszczan, którzy nie mają własnego kapitału do wstąpienia do cechu. Bogaci szlachcice dostarczają im więc potrzebnych materiałów do produkcji, a chłopi wykonują określoną pracę. Oczywiście nie pobierają żadnych nauk u mistrzów, więc wytworzone przez nich produkty są zdecydowanie gorszej jakości, ale są także dużo tańsze. Szlachcic, który zainwestował w dostarczenie materiałów do osoby wykonującej pracę nakładczą odbiera gotowy produkt i sprzedaje go z zyskiem po cenach znacznie niższych od tych, które oferują cechy. System nakładczy spowodował więc upadek cechów i dał początek rodzącemu się kapitalizmowi.

W dalszej kolejności bowiem stworzone zostały potężne instytucje, gdzie masowo dany produkt wytwarzało więcej słabo wykształconych rzemieślników z materiałów dostarczanych przez inwestora. W ten sposób powstały manufaktury, będące już w praktyce zalążkiem późniejszej kapitalistycznej fabryki. W ten sposób w epoce nowożytnej – w XVI wieku narodził się system, który do dzisiaj dyktuje nam codzienność.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here