Każda osoba podejmująca zatrudnienie na rynku pracy powinna mieć wiedzę na temat tego, jakie obowiązki i prawa pracownicze posiada. Zawarcie umowy o pracę bowiem rodzi określoną sytuację prawną po stronie pracownika, zwłaszcza jeśli chodzi o korzystanie z praw pracowniczych. Pracownik powinien wiedzieć np. ile dni urlopu wypoczynkowego mu przysługuje, jak liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę i jak długi okres wypowiedzenia go obowiązuje, kiedy będzie mu wypłacane wynagrodzenie przez pracodawcę. Jak się okazuje, najwięcej trudności rodzi okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny, na jaki najczęściej zatrudniani są świeżo upieczeni pracownicy, którzy dopiero co wkroczyli na rynek pracy. Jak liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Jak liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę?Zanim wyjaśnimy, jak liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny, opowiemy o samej umowie o pracę, którą zawiera się na okres próbny. Taka umowa zwykle zawierana jest, by pracodawca mógł sprawdzić pracownika – jego stan wiedzy wymaganej na danym stanowisku pracy, umiejętności, zachowania w określonych sytuacjach itd. Z kolei pracownik podczas okresu próbnego sprawdza pracodawcę i ofertę pracy, którą przyjął podczas procesu rekrutacji na dane stanowisko. Nie ma się co dziwić, że prawo dopuszcza taki rodzaj umowy o pracę, bowiem najczęściej zatrudniane są osoby w zakładach pracy, w których nikt nie zna nowego pracownika i sam pracownik nie zna nikogo, a danie komuś zaufania wymaga czasu i obserwacji.

Jak liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę?

A więc, jak liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny? Odpowiedź znajdziemy w art. 34 kodeksu pracy. Przepis ten mówi o tym, że okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny wynosi 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni, 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie i 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Podsumowując, to jak liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny zależy od tego, na jak długi czas została zawarta umowa o pracę na okres próbny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here