Staż pracy to informacja, o którą powinien zadbać każdy pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę. Choć pracodawca ma w swoim obowiązku prowadzenie dokumentacji pracowniczej wraz z okresem zatrudnienia pracownika i naliczaniem mu urlopu to to na naszych barkach spoczywa odpowiedzialność prawidłowego wyliczenia. Wiedząc w jaki sposób wylicza się staż pracy i ile on wynosi będziemy znać swoje prawa pracownicze. Staż pracy pozwala ustalić ilość urlop wypoczynkowego, emeryturę, prawo do nagrody jubileuszowej czy długość okresu wypowiedzenia.

Jak obliczyć staż pracy?

Kodeks pracy wprost nie przedstawia nam jakie pozycje możemy zaliczyć do stażu pracy. Wskazane jest jednak, że musi zostać nawiązany stosunek prawny z pracodawcą na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę czy powołania mianowania. Wlicza się do niego wszystkie okresy zatrudnienia, a jeśli one się pokrywają zalicza się ten, który jest bardziej korzystny dla pracownika.

Jak obliczyć staż pracy?Ponadto, do stażu pracy wliczane są okresy związane z okresem nauki. Znacznie przydaje się to w przypadku osób, które w ogóle nie mają doświadczenia w pracy. I tak np. studia powiększają okres stażu pracy o 8 lat, szkoła policealna o lat 6, liceum ogólnokształcące o 5, a szkoła średnia zawodowa o lat 5. Tutaj, tak jak w przypadku okresów zatrudniania, nie ma możliwości sumowania, Wybieramy okres najdłuższy, tak by pracownik znalazł się w najlepszej dla siebie sytuacji.

Im dłuższy staż pracy, tym większe przywileje Jeśli mamy staż powyżej 10 lat wówczas nabywamy prawo do zwiększenia ilości urlopu wypoczynkowego w trakcie roku o 6 dni. Przed uzyskaniem tego okresu pracownik ma do rozdysponowania 20 dni urlopu, zaś po jego przekroczeniu ilość wzrasta do 26 dni. Warto więc dokładnie przeanalizować długość stażu pracy, urlop może nam się wydłużyć w ciągu roku i przeliczany zostanie w kolejnych miesiącach proporcjonalnie do już większej obowiązującej stawki.

Wraz ze stażem pracy zmienia się również prawo do okresu wypowiedzenia. Ma to jednak związek nie z samym stażem pracy, ale z okresem umowy u danego pracodawcy. Im dłużej pracownik pracuje w swojej firmie, tym dłuższy obowiązuje go okres wypowiedzenia. A wynosić może on od 2 tygodni do nawet 3 miesięcy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here