Staż pracy jest to całkowita ilość okresów, w których pracownik był zatrudniony na umowę o pracę bądź też okresów, w których się kształcił. Od długości stażu pracy zależą świadczenia, które pracownik otrzymuje wraz z podjęciem zatrudnienia. Co wliczamy do stażu pracy i jak go prawidłowo wyliczyć?

Co wliczamy do stażu pracy?

Stażem pracy są nie tylko okresy zatrudnienia, w których pracownik pracuje zawodowo. Do stażu pracy wlicza się również okresy kształcenia, tj. szkoły i uczelnie wyższe. I tak sytuacja w przypadku wykształcenia ma się następująco:

  • szkoła zawodowa – 3 lata stażu;
  • ogólniak – 4 lata stażu;
  • szkoła zawodowa – 5 lat stażu;
  • policealna – 6 lat stażu;
  • uczelnia wyższa – 8 lat stażu.

Co wliczamy do stażu pracy?Należy jednak pamiętać, ze okresów tych nie należy ze sobą łączyć. Tak więc, gdy pracownik ukończył zarówno ogólniaka jak i studia to do stażu pracy wlicza się mu ten dłuższy okres. Tak samo sytuacja ma się w przypadku, gdy student jednocześnie pracował i studiował. Wówczas może wybrać ten staż pracy, który będzie dla niego korzystniejszy. Co istotne, w przypadku uczelni wyższych, ośmioletni okres można wliczyć do stażu pracy dopiero w momencie, gdy student uzyska tytuł: licencjat, inżynier czy magister. Dokument samego ukończenia studiów nie jest prawomocny do zaliczenia 8 lat stażu pracy. Trzeba koniecznie obronić swoją pracę zaliczeniową.

Następnie do stażu pracy wliczane są wszystkie okresy zatrudnienia, niezależnie od tego jaka była między nimi przerwa. Dłuższy staż pracy uprawnia pracownika do otrzymania od pracodawcy prawa do dłuższego urlopu wypoczynkowego, i tak w momencie, gdy staż pracy przekroczy 10 lat, wówczas pracownik otrzymuje dodatkowe 6 dni urlopu – z wcześniej otrzymanych 20 dni na rok przeskakuje na 26 dni w roku. Staż pracy wpływa również na inne aspekty zatrudnienia , takie jak wysokość emerytury, prawo do dłuższego okresu wypowiedzenia czy też prawo do nagrody jubileuszowej za odpowiednio długi staż pracy.

Dodatkowo poza powyższymi do okresu stażu pracy możemy zaliczyć odpowiednio: odbywanie służby wojskowej, studia doktoranckie czy też praca za granicą. Natomiast wszystkie okresy, gdy zatrudnieniu byliśmy na umowę zlecenie czy umowę o dzieło oraz gdy prowadziliśmy własną działalność gospodarczą, nie są zaliczane do stażu pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here